HaberlerYurttan Haberler

AKP iktidara geldiğinde 1.350 olan halk kütüphanesi sayısı 2018 yılında 1.162’ye düştü, 188 halk kütüphanesi kapatıldı

Hatay’ın bazı ilçelerinde talebe rağmen 18 yıldır halk kütüphanesi açılmaması Meclis gündeminde.

AKP iktidara geldiğinde 1.350 olan halk kütüphanesi sayısının 2018 yılında 1.162’ye düştü, 188 halk kütüphanesi kapatıldı. Varolan kütüphanelere kapatılırken, bazı ilçelerde talebe rağmen 18 yıldır kütüphane açılmıyor.

Kamuoyunda Milli Kütüphanenin salonunun kapatılarak şeklen tabela kütüphanesine çevrilmesine yönelik tepkiler artarken, CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur da Hatay’ın bazı ilçelerine 18 yıldır halk kütüphanesi açılmamasını Meclis gündemine taşıdı.

CHP’li Güzelmansur, 21. yüzyılda Hatay’ın Defne, Arsuz ve Payas ilçelerinde hâlâ halk kütüphanesi olmamasının gerekçelerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanmasını istedi.

21. YÜZYIL TÜRKİYE’SİNE YAKIŞMIYOR

CHP’li Güzelmansur önergesinin gerekçesinde şu ifadeler yer verdi: “Bir toplumu aydınlığa, medeniyete taşıyan etmenlerin başında o toplumun eğitim ve kültür seviyesi gelmektedir. Toplumun eğitimi ve kültürel gelişimi noktasında da Halk Kütüphaneleri çok önemli bir yer tutmaktadır. Ancak bunca önemine rağmen, Hatay’ın Defne, Arsuz, Payas ilçelerinde hâlâ halk kütüphanesi yoktur ve bu durum 21. yüzyıl Türkiye’sine yakışmamaktadır.”

CHP’li Güzelmansur’un Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istediği sorular şunlar:

  1. Halk kütüphanesi açılacak ilçeler neye göre belirleniyor? Burada hangi kriterler kullanılıyor?
  2. Defne, Arsuz, Payas ilçelerimizde şimdiye kadar halk kütüphanesi açılmamasının gerekçesi nedir?
  3. Defne, Arsuz, Payas ilçelerimizde halk kütüphanesi açılması düşünülmekte midir? Bunun için herhangi bir girişimde bulunulmuş mudur? Detayları nelerdir?
  4. 21. yüzyıl Türkiye’sinde, 90 bin-150 bin nüfus büyüklüğüne sahip ilçelerde hâlâ halk kütüphanesi olmamasını doğru buluyor musunuz?

Kaynak: BirGün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu