HaberlerYurttan Haberler

AKM için yargının ‘yıkılamaz’ kararı varken ‘yıkacağım’ demek anayasal suçtur!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘AKM’yi yıkacağız’ açıklamasına tepki geldi. İstanbul Mimarlar Odası Başkanı Yılmaztürk, ‘yargının ‘yıkılamaz’ kararı varken ‘yıkacağım’ demek anayasal suçtur” diyor

2008’de “tadilat” nedeniyle kapatılan ve çürümeye terk edilen AKM yine yıkım gerekçesiyle gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, AKM’nin yıkılacağını ve yerine yeni, ihtişamlı bir opera binası yapacaklarını duyurmasının ardından mimarlık ve sanat dünyası tepki gösterdi. AKM’yi “sağlıksız ve kesinlikle çirkin yapı” olarak niteleyen Erdoğan, AKM’nin yeni projesinin çizildiğini ve mimarlarının da Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nin mimarları olduğunu belirtti.
Eyüp Muhcu (Mimarlar Odası Genel başkanı): Erdoğan’ın AKM’yi iki nedenle gündeme getirdiğini düşünüyorum. Erdoğan, AKM’yi Cumhuriyetin simgelerine ve kültürel değerlerine karşı yürüttüğü operasyonların devamı olarak gündemde tutmaktadır. Referandumdan sonra yeniden gerilimden medet ummakta, Cumhuriyet mirasları ve yurttaşların inançları üzerine gerilim ve çatışma politikası sürdürmektedir.
Sami Yılmaztürk (Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı): Türkiye’de hukuk devleti bizzat Tayyip Erdoğan tarafından yıkılmıştır. AKM, Cumhuriyet dönemi modern mimarlık örneği ve 1. derece kültür varlığı olarak tescillenmiş bir yapıdır. Gezi Parkı, Cumhuriyet Meydanı ve AKM’nin bir bütün olarak korunmasına ilişkin bir koruma kurulu kararı vardır. AKM’nin yıkılarak yapılmasına ilişkin daha önce alınan karar yargıya taşınmış ve yargı yıkılmadan korunmasına karar vermiştir. Buna rağmen AKM yıkıma terk edilmiştir. Yıkımına karşı yargı kararı varken ‘yıkacağım’ demek anayasal bir suçtur. Daha önce de AKM’nin çürümeye terk edilmesinden sorumlu olanlar hakkında suç duyurusunda bulunmuştuk ama işleme konmuyor. AKM bir Cumhuriyet projesidir. Cumhuriyet yeni kurulduğu zaman Gezi Parkı, Cumhuriyet Meydanı ve AKM modern bir Türkiye hedefiyle İstanbul’a atılmış bir imzadır. Şimdi bu proje tek tek yok edilmeye çalışılıyor. Amaç modern Türkiye’nin yok edilmesidir.
 
[Haber görseli]
AKM BU HALE GELDİ!
2010 yılında aldıkları ihale ile AKM’nin güçlendirme ve renovasyon projesinden sorumlu olan Taca İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Tayyar Akkurt, dün AKM’nin önünde basın mensuplarına açıklamada bulundu. Basına fotoğraflar dağıtan Akkurt, AKM’nin deprem yönetmeliğine uygun yapılmadığını, yapının çürüdüğünü ve yıkılıp yeniden yapılması gerektiğini söyledi.
 
Kaynak: Cumhuriyet / Ceren Çıplak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu