HaberlerYurttan Haberler

Akademisyenlerin ihracına yayınevlerinden de tepki yağdı

686 sayılı KHK, Resmi Gazete’de yayımlandı. 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile memuriyetten 4 bin 464 kişi ihraç edildi.
İhraç edilenler arasında çok sayıda akademisyen de bulunuyor. KitapEki yayınevlerinin sosyal medyada son KHK’ye gösterdikleri tepkileri derledi.
İletişim Yayınları, sosyal medya hesaplarından yayınladığı açıklamasında aralarında kendi yazarlarının da bulunduğu akademisyenlerin isimlerini yazarak üzüntüsünü paylaştı; “Zaten epeyce çoraklaştırılan akademide bir vaha gibi olan, aralarında yazarlarımızın, dostlarımızın, kardeşlerimizin de bulunduğu birçok akademisyen bir KHK ile üniversiteden uzaklaştırıldı. Yapılan keyfi uygulamaların, hiçbirinin içindeki cevheri solduramayacağını biliyoruz. Ancak bu ülkenin üniversitelerinin, köklü fakültelerinin, akademik hayatının içinin boşalmasının yarattığı, yaratacağı büyük tahribat karşısında derin üzüntü duyuyoruz.”
akademisyenlerin-ihracina-yayinevlerinden-de-tepki-yagdi-243242-1.
Yordam Kitap Yayın Koordinatörü Hayri Erdoğan, twitter hesabından yaptığı paylaşım şu şekildeydi; “Büyük kıyım.. Kör karanlık, akademideki ilerici damara tahammül edemiyor. Atılanlar arasında @YordamKitap yazar/ çevirmen/editörleri de var.”


 
Okurla buluşturduğu kitaplarla toplumun aydınlanmasını kendisine misyon edinmiş yayınevlerinden biri olan Ayrıntı Yayınları twitter hesabından KHK ile ihraç edilen akademisyenlerle dayanışma mesajı yayınladı.

Kuramsal alanda yayımladığı kitaplarla akademi ve okur arasında bir köprü oluşturan NotaBene Yayınları ise twitter hesabından bir görsel paylaşarak son KHK’yı kınadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu