Günün ManşetiHaberlerYurttan Haberler

[Günün Manşeti] Akademi Parkta

[vc_row][vc_column][vc_column_text]
 “Sokak Akademisi”nin 3’üncü dersi, Dikmen’de bulunan Ahmet Arif Parkı’nda “Süreyya Karacabey” ile yapıldı.

Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilen, açığa alınan ya da hakkında soruşturma başlatılan akademisyenlerin başlattığı “Sokak Akademisi”nin 3’üncü dersi, Dikmen’de bulunan Ahmet Arif Parkı’nda gerçekleşti. KHK ile ihraç edilen akademisyen Süreyya Karacabey’in “Epik Müdahale” konusunu anlattığı derse akademisyen ve öğrenciler katıldı. Dersin verileceği parka Hababam Sınıfı’nın unutulmaz repliklerinden olan “Okul, dört tarafı duvarlarla çevrili, tepesinde damı olan yer değildir. Okul her yerdir!” sözü tahtaya yazıldı.
Süreyya Karacabey: “Sınıf dışında da arkadaşlarımla bir takım yerlerde ders anlatan biriydim. Ama bugünün tabi ki simgesel bir anlamı oldu. İhraç edildiğimin birinci haftasında burada olmak bana moral verdi. Bizim tiyatro bölümü küçük bir bölümdür. Kendi öğrencilerimin sayısından daha fazla öğrenci ile buluştum. Burada olmaktan çok mutluyum” dedi.
Öğrencilerden Merve Gülşah Akgün, Karacabey’in her sözünün kendileri için hayat dersi olduğunu vurgulayarak şunları aktardı: “En ufak bir sözle bütün dünyaya bakışınız değişiyor. O yüzden okulda olmuş, burada olmuş; bizim için fark etmiyor. Biz her türlü ulaşıyoruz hocamıza.”

Sokak Akademisi nedir?

“Bilimi ve yaşamı kampüslerden söküp atmak isteyenlere karşı akademiyi hayatın ortasına yani sokağa taşıyoruz. Sokaktakiler için ürettiğimiz bilgi ve düşünceyi sokaklarda anlatacağız” diyerek yola çıkan Sokak Akademisi, KHK ile üniversitelerden ihraç edilen akademisyenler tarafından kuruldu.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][ultimate_heading main_heading=”Tarihte Bugün”][/ultimate_heading][icon_timeline timeline_line_style=”solid”][icon_timeline_feat time_title=”16 Ocak 1897″ icon_type=”selector” icon=”Defaults-calendar” icon_size=”32″ icon_color=”#de5034″ icon_color_bg=”#ffffff”]
 

Bundan tam 120 yıl önce Türk tiyatrosunun ilk Müslüman kadın oyuncusu Bedia Muvahhit hayata gözlerini açtı.

[/icon_timeline_feat][/icon_timeline][/vc_column][/vc_row]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu