HaberlerYurttan

Ahmet Mümtaz Taylan: Ayda bin lira bir müzisyene yardım yapmaktan bahseden devlet mi olur? Utanır insan. Çalışmıyor, çalışmasına izin vermiyorsun! Ondan sonra intiharlar geliyor

İçerik platformu GAİN’de geçtiğimiz hafta ‘Jülide Ateş’le 40’ programına konuk olan Ahmet Mümtaz Taylan, Jülide Ateş’in sorularını yanıtladı.

Jülide Ateş’in “Sanatçılara ve tiyatrolara verilen devlet desteği yeterli mi?” soruna cevap veren Taylan, pandemi döneminde sanatçı ve müzisyenlerin devletten destek görmediklerini belirterek; “ Tabi ki yetersiz. Yetersiz kalmaya da mahkum bu bakış açısıyla. Bir kere pandemi dönemini kastediyorsanız, pandemi dönemi zaten rezalet. Yani pandemi döneminde destek falan görmediler.

Onun dışında, genel anlamda Türkiye’de sanatın ve sanatçının destek gördüğü konusu, zaten tartışmalı bir konu. Bunun için maalesef iki dakika değil, bir program ayırmanız lazım ki uzun uzun konuşalım. 12 trilyon komik bir rakamdır, 12 trilyon nedir? 12 milyon demek istiyor sanırım. İyi bir semtte 2 ev parasını Türkiye’de tiyatroya yardım olarak tarif ediyor devlet ayıptır! Kurumların yıllık bütçelerini söylemek istemiyorum, provakatif olmamak için. Yoksa burada yerden yere vururum!” dedi.

“Devlet yok, esamesi okunmuyor”

Covid-19 salgını döneminde sanatçılara yapılan devlet desteğinin yetersizliğine dikkat çeken Taylan; “Türkiye’de ödenekli ödeneksiz, tiyatrolara özellikle de önemli olan, ödeneksiz tiyatrolara yardım meselesi ya da destek meselesi; Bunu hiç tercih etmeyen bazı tiyatrolar da var ama tercih ede yüzlerce tiyatro var. Vergi veriyoruz. Genel bütçenin içinden, bu halkın verdiği vergilerden kültür sanata bir miktar ayrılması lazım. O da bugün verilen rakam değildir.

Sadece tiyatro değil, müzisyenlere 3 bin lira destek mi? 3 ayda 3 bin lira değil mi? Yani ayda bin lira! Ayda bin lira bir müzisyene yardım yapmaktan bahseden devlet mi olur? Utanır insan. Çalışmıyor, çalışmasına izin vermiyorsun! Ondan sonra intiharlar geliyor” diyen Taylan, “Biz daha sokak müzisyenlerini koruyamıyoruz, vapurda müzik yapmak daha bazısına izin veriliyor, bazısına izin verilmiyor, köprü altlarından toplanıyor, zabıtaların sokak müzisyeninin elinden alıp yere gitar vurduğunu kendi gözlerimle gördüm. Destek falan, köstekten başka bir şey olmuyor. Bana kalsa gölge etmesin ama, köstek oluyor. Burada devlet yok, bu alanda yardım destek alanında devlet yok, esamesi okunmuyor!” diye konuştu.

GAİN’de yayınlanan programın tamamını izlemek için BURAYA TIKLAYABİLİRSİNİZ

Başa dön tuşu