HaberlerYurttan Haberler

Adana Devlet Tiyatrosu'nun oyununu “yetkisi olmadığı halde”, Batman İl Kültür Turizm Müdürlüğü sansürlemek istedi.

Batman ve Mardin’e turneye giden Adana Devlet Tiyatrosu (DT) yapımı ‘İndia Bankası’ adlı oyuna, “yetkisi olmadığı halde”, Batman İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nce ‘sansür’ uygulandı.

Cumhuriyet gazetesinden Selda Güneysu’nun haberine göre: Batman ve Mardin’e turneye giden Adana Devlet Tiyatrosu (DT) yapımı ‘İndia Bankası’ adlı oyuna, “yetkisi olmadığı halde”, Batman İl Kültür Turizm Müdürlüğü’nce ‘sansür’ geldi.
Fransa’da bir banka şubesinde geçen komedi oyununu izlemeye gelen Batman İl Kültür Turizm Müdürlüğü yetkilileri, “oyundaki iki sahnenin müstehcen olduğu gerekçesiyle, o sahnelerin kaldırılmasını” istedi. Ancak oyunda görevli sanatçılar, “böyle bir yetkiye sahip olmadıklarını, bu yetkinin sadece DT Genel Müdürü’ne ait olduğunu” belirterek, sahnelerin kaldırılmasına itiraz etti. Sanatçıların itiraz etmesi sonrasında da oyunun ikinci günkü gösterimleri kaldırıldı.
DETİS’in raporunda, Batman ve Mardin’de turne yapan Adana DT yapımı ‘İndia Bankası’ adlı oyunun Batman’da ilk temsilini yaptıktan sonra ikinci gün “hiç seyirci gelmediği gerekçesiyle” iptal edildiğinin belirtildiği, ancak gerçek nedenin bu olmadığı belirtilerek, şu bilgiler paylaşıldı:
“Oyunun ilk günkü temsilini izleyenler arasında bulunan il kültür müdürlüğü yetkilileri iki sahneden rahatsız olmuş ve ertesi günkü temsilde bu iki sahnenin çıkartılarak, oynanmasını istemişlerdir. Oyunda görevli arkadaşlarımız, oyunda değişiklik yapmaya yetkileri olmadığını, bunu yapabilecek kişilerin yönetmen, bölge müdürü ya da genel müdür olduğunu ya da bu kişilerin oyun sorumlusuna verecekleri yazılı talimatlarıyla yapılabileceğini söyleyerek, isteğe karşı çıkmışlardır. Bunun üzerine ikinci gün oynanacak temsilin biletlerini dağıtmak için elinde bulunduran il kültür müdürlüğü, biletleri olduğu gibi iade ederek, oyuna seyirci gelmesini engellemiştir. Salona oyun izlemeye giden birkaç seyirci de kültür müdürlüğü görevlisinin ‘Oyun iptal edildi’ şeklindeki uyarılarıyla geri çevrilmiş ve oyun oynanmamıştır.”
 
Kaynak: Selda Güneysu / Cumhuriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu