HaberlerYurttan Haberler

Adahan İstanbul “ALARM” sergisine ev sahipliğe hazırlanıyor

Adahan İstanbul 13 temmuz 2018 tarihinde saat 19:00’da başlayacak açılış kokteyli ile “ALARM” sergisine ev sahipliği yapıyor.

13-14-15 temmuz 2018 tarihlerinde devam edecek sergide uzun zamandır deneysel fotoğraf çalışmaları yürüten Cem Demirel ve anlık kolaj çalışmalarıyla tanınan Nazlı Kocaçınar’ın son dönem işleri yer
alıyor.
Cem Demirel’in eylemsiz farkındalığın gücünü yansıtan ve güçlü karakter seçimlerinden oluşturduğu portre çalışmalarının üzerine Nazlı Kocaçınar’ın bütünlüğün içindeki parçalanmışlığı yansıttığı kolaj çalışmaları oturtuluyor. Proje iki sanatçının sorguladığı yaratma arzusunu tetikleyen duyguların belirli kalıplara ve tanımlara sığdırılmasını, sanat ve sanatçıyı özde var olmayan kurallara göre belirleyen sistemin dayatmalarını yok sayarak izleyiciyle buluşuyor.
Sergi mekânı, enstelasyon çalışmalarıyla interaktif bir proje alanına dönüştürülüyor. Yaratım sürecinde sanatçının sisteme uyumlanarak kendine uyguladığı oto sansür ve dış engellemerin anlatıldığı bu projede duyguların özgürlük ihtiyacının da altı çiziliyor. Eserlerin geneline hakim olan kırmızı renk, yaratım sürecindeki sanatçıların duygu ve düşüncelelerinin kendileri üzerinde yarattığı baskı sonucu ortaya çıkan sanrılara ve bu durumun günümüz sanat ve sanaçılarını “alarm” durumuna geçirdiğine vurgu yapıyor. İçinde geniş çağrışımlar bulunduran çalışmalar dadaizm akımından tatlar barındırarak geçmiş dönemin sanatçılarına saygı duruşunda bulunuyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu