Köşe Yazarları

Ada Ayşe İmamoğlu / Feryat

Ölüyorlar, ölüyorlar, ölüyorlar!
Siz sessiz kaldığınız için ölüyorlar!

Geçen hafta Roboski ve Cizre’de çekimdeydim. Nereden başlanır ve nasıl anlatılır bu kadar acı bilmiyorum…
Roboski çocuklarının çoğu ya kardeşini, ya abisini kaybetmiş o katliamda. “Devlet bizi neden sevmez hiç bilmiyorum abla” diye sitem eden o güzel çocuğa nasıl anlatılır devletin bir baba olmadığı ve aslında kimseyi sevmediği… Onlar anlattı, ben daha önce duyduğum birkaç kırık dökük Kürtçe kelime dışında çok azını anladım hikayenin; ama ağladık… Oturup saatlerce ağladık. Uçak seslerinin onlar için korku olduğunu anladığımda, endişe ile “Acaba neresi bombalanıyor?” dediklerinde ben daha çok ağladım. Bunca yıl kardeşim korkmuş, ben ona sarılmamışım!
Cizre’de…
Her şey çok karmaşık, çok zordu. Sokakta çekim yaparken devletin özel güvenlik güçleri yerleştikleri tepelerden mahallelere ateş ediyordu. Bir sokağın başında Enes koluma yapıştı “Ada abla o sokağa girme, oraya kurşunlar yetişiyor” dedi. On yaşındaki bir çocuk koruyordu beni kurşunlardan. Sonra kameramı onlara bıraktım, birlikte bir oyun oynama başladık. Hepsi sıra ile birbirlerine rol vererek çekim yaptı.
Sizinle paylaşacağım bu fotoğraflar, onlar çekim yaparken telefonumla çektiklerim. Oyunun sonunda sohbet ederken 8 yaşındaki çocuğun söyledikleri hala kulaklarımda: “En fazla canımızı alırlar Ada abla”… Bu topraklarda sekiz yaşında bir çocuk umudunu kaybetmiş, biliyor musunuz?
Biliyor musunuz, güneşin doğduğu topraklarda Fırat suyu “kan” akıyor, duyuyor musunuz!
Roboski çocuklarının en büyük hayali tiyatro; hiç tiyatro izlememişler ama çok merak ediyorlar. Elimizden ne gelir diye düşünen varsa devletin savaşına rağmen perdelerinizi orada açmaya ne dersiniz?
Bu güzel çocuklara iyi bakın, tekrar gittiğimde bazıları belki hayatta olmayacak. Ellerinden tutup ölümden öte köylere değil, masalların ülkesine götürebilir misiniz onları?
“Çalıyorum kapınızı,
teyze, amca, bir imza ver.
Çocuklar öldürülmesin
şeker de yiyebilsinler.”

Nazım Hikmet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu