Köşe Yazarları

Ada Ayşe İmamoğlu – Dışarda Kaos Var Sevgilim Biz İçerde Güvendeyiz

İnce ve duyarlı ciltler için devrim bir ihtimaldi, karışıklıkları azaltan!
Ben iyi hatırlıyorum 31 Mayıs gününü çatışmaların ilk başladığı sırada bir apartman girişinde mahsur kalmıştım.Bulunduğum yer çevik kuvvet ile direnişçilerin tam ortası idi. Ne zaman apartmandan çıkmaya kalksam tomadan su sıkılıyor ve aynı anda onlarca gaz bombası atılıyordu. Hayatımda ilk kez sanırım aynı anda onlarca gaz bombasını havada gördüm. Tam iki saat apartmanda olan biteni izledim, korktum ve çıkamadım dışarı. Sonra, yani artık beklemek bir vicdan azabına dönüştüğünde attım kendimi dışarı, koşarak içine girdiğim kalabalık bugün hala nefes almamı sağlayan, umudun omurgasını sağlam tutmam için bana güç veren kalabalıktır.
Body Peeling oyunu, ülkede çıkan bir halk ayaklanması yüzünden havaalanında mahsur kalan üç kadının bekleyişi ile başlıyor. Kadınlar ilk önce birbirlerini, sonra fikirlerini en sonunda da toplumun onlara dayattıklarını sorguluyor. Kadın olmanın üzerimize ‘biçildiği’ bu yüzyılda botoks en yakın arkadaşımız, kırışıklık önleyici kremler yol arkadaşımız ve cildi pürüzsüz gösteren photoshop harikası pozlar ile evet hepimiz biraz estetik güzeliyiz öyle değil mi? Güzel olmanın tüm bedellerinin ödendiği bu çağda oyun bize aslında tam da şu soruyu soruyor; sen şimdi ‘kime’ güzelsin?
 
Oyunun yazarı Paul Pourveur. Oyunun dramaturjisi Bilgesu Kasapoğlu’na ve rejisi Emek Dedeoğlu’na ait, oyuncular Merve Dağlı, Sezin Bozacı ve Pervin Bağdat karakterleri oynamıyorlar, karakterleri canlandırıyorlar ve seyircilere bir saat onbeş dakika boyunca muazzam bir orkestradan çıkan müzik eseri sunar gibiler. Oyunun dekor tasarımı Öykü Akarca’ya müzik tasarımı Cenk Dedeoğlu’na ve kostüm tasarımı Deniz Çağrı Bilgili’ye ait. Kostümler Miyazaki filmlerinden çıkmış bir yaratıcılık ile sunulmakta. Bu arada kişisel bir dip not düşerek; Deniz Çağrı Bilgili’ye hayranlığımı gizleyemeyeceğim çünkü her biri sanat eseri olan kostümler karakterler ile o kadar uyum sağlıyor ki, oyunu görsel bir ziyafete çeviriyor.
27e8890e870b08055b6727227bb8daabBody Peeling bu yeni dünya düzeninde kadın kim? Güzellik nasıl? Kapitalizm, toplumsal cinsiyet, eril sistemin kurduğu tahakküm
ve şiddeti sorguluyor. Ayrıca bir yanda çarpışan McDonald demokrasisi ve diktatör, diğer yanda diktatöre karşı ayaklanmış halkın mücadelesi aktarılırken, izleyici koltuğundan kendinize sormadan geçemiyorsunuz; demokrasi hangi demokrasi?
Ve yüzümüzdeki makyajı sildiğimizde, gösterişli kıyafetleri bir kenara bıraktığımızda, cildimizdeki kırışıklıklara bakmadan özümüze baktığımızda photoshop harikası estetik güzeli bir beden değil, başka bir dünyanın mümkün olabileceğine inanırız belki. Belki yaşadığımız bu yüzyıl mahsur kaldığımız kocaman bir havaalanıdır ve biz de artık beklerken kendi sözümüzü söyleriz ne dersiniz?
Body Peeling oyunu sezon boyunca bir kaç kez izleyeceğim oyunlardan biri bol bol ödül almasını umduğum, seyircilerin dolup taştığını görmek istediğim bir oyun. Hala izlemediyseniz makyajınızı silin ve oyunu izlemeye gidin çünkü belki de bütün kalabalıklar için siz ‘çoksunuzdur’ mana olarak. e anneme barikatın önünde olduğumu söylemeyin o beni hala en arkada sanıyor…
Dip not: İlk yazının heyecanı sebeptir sevgili Ceyda Yücesan’ın soyadında yazım hatası yapmışım. Kendisinden özür diler ‘Gürültünün İçinde’ oyunundaki başarılı oyunculuğu için kendisine hayranlığımı belirtmek isterim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu