Köşe Yazarları

Ada Ayşe İmamoğlu / “Ah, Kimselerin Vakti Yok Durup İnce Şeyleri Anlamaya”

Çünkü büyük şehirler de yeteri kadar yalnızsan kabuk bağlarsın; Finike’den ilk geldiğim zamanlardı insanlara olabildiğince yakın olup herkesle güçlü bir bağ kurma çabamın adı sevgilim İstanbul’da yaşayanlar için ‘kezbanlık’ olarak adlandırılıyordu. Çünkü biz kapı komşumuzu kardeşimiz belleyen kasabalıydık, büyük şehirlerin hor gördüğü meğer Sait Faik romanlarında sıkışıp kalacakmış bizim çokşun sevme hallerimiz.
Şimdi çok şey değişti benim kasabalı halimden, çabalamayı bıraktım. Asık suratlı cool görünmek mühimdi, şairler yanılıyordu mutlaka. Bir kasabalı ağzının payını ala ala öğreniyor büyük caddelerin çocuklarıyla oynamayı.
Gülten Akın‘a da selam olsun diyerek;
Kabuk sevgili Ayşıl Akşehirli’nin ilk kaleme aldığı büyük şehirler, keskinleşmiş yalnızlıklar ve ilişkiler üzerine kurgulanmış bir oyun. Oyunun sahne tasarımı, sadeliği ile aslında büyük şehirlerin kaosundan çok farklı görünse de sesler bizi şehrin tam ortasına atıyor.
Rejisini ve mekan tasarımı Mine Çerçi yapmakta. Oyuncular İpek Erdem ve Burak Safa Çalış.
Oyun ilk izlemeye başladığımız andan itibaren bizimle derin bir bağ kuruyor çünkü hepimiz o büyük şehirlerin yalnız kadınları ve adamları oluyoruz çoğu zaman. Oyunun rejisi çok iyi düşünülmüş, seslerle  desteklenen oyunda sahnenin tam ortasında büyüyen o görünmez duvar aslında gündelik yaşamımızda ördüğümüz duvarla aynı. Kelimelerin gücü kadar hareketlerin de gücü var oyunda ve biz kendimizi tam da o yalnızlık sarmalının içinde bulmuşken bir sesle irkiliyoruz.
İpek Erdem hem oyunculuğu, hem de karakteri bizim en yakınımıza, görünmez duvarlarımıza kadar getirme cesareti ile bizi oyuna sımsıkı bağlıyor. Oyundaki metinin gücü, rejinin uçsuz bucaksız hayal gücü ile birleşince, sistemin bize dayattığı yalnızlık kadar sade ama en ufak seste o duvarlar yıkılacak gibi gerçek bir yapıta dönüşüyor.
Galata Perform’da her cuma oyunu izleyebilirsiniz. Oyun kendi camdan duvarlarınıza bakmak için, yan dairede oturan yalnız adamlar ve kadınlar için ya da akşamdan kalma tek başınalık halinize izlemek için adeta ayna görevini üstleniyor ama ‘kabuk’ bağlayan yerlerinizi kanatabilir galata kabukdikkat edin ve yanınıza fazladan ‘bahaneler’ almayı ihmal etmeyin.
Yazan: Ayşıl Akşehirli
Yöneten: Mine Çerçi
Oyuncular: Burak Safa Çalış, İpek Erdem
Işık Tasarımı: Tugay Görmez
Mekan Tasarımı: Mine Çerçi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu