HaberlerYurttan Haberler

Abdülmecid Efendi Köşkü'ndeki bienal sergisine saldırı

İKSV tarafından Koç Grubu ana sponsorluğunda düzenlenen 15. İstanbul Bienali kapsamında Üsküdar Bağlarbaşı’ndaki Abdülmecid Efendi Köşkü’nde sergilenen eserlere 4-5 kişilik bir grup tarafından saldırı düzenlendi.

T24’ün aktardığına göre, Abdülmecid Efendi Köşkü’ne saat 14 sıralarında gelen saldırgan grup, 1. kattaki sergi alanında olay çıkardı. Önünde özel güvenlik görevlisinin beklediği Ron Mueck’e ait ‘hırka altındaki adam’ heykelinin önüne gelen grup eseri tahrip etmek istedi.
‘LAİKLİK BU MU?’
Saldırıyı önlemeye çalışan güvenlik görevlisini itekleyerek yere düşüren saldırganlar diğer güvenlik görevlilerin müdahalesiyle heykelden birkaç metre uzaklaştırıldı.
Bu sırada “Laiklik bu mu?”, “Bu memleket sizin yüzünüzden bu hale geldi”, “Burada bunlar sergilenemez” diye bağıran grubun etrafını köşkün güvenliğini sağlayan Tepe Güvenlik elemanları çevirdi.
 
 
BUGÜN 2. SALDIRI
Saldırganlar için emniyete bildirimde bulunan güvenlik görevlileri bugün 2. kez saldırı olduğunu söylediler. Sabah saatlerinden yapılan ilk saldırıyı düzenleyenleri polise teslim ettiklerini belirten güvenlik görevlileri, “Ancak bu tip saldırganlar serbest bırakılıyor. Bir yaptırım uygulanmıyor” sözleriyle yakındılar.
DÜN HEDEF GÖSTERİLDİ BUGÜN SALDIRI OLDU!
Osmanlı’nın soyundan Nihal Osmanoğlu’nun bir gün önce sergiyi hedef göstermesi ve bir gün sonra Abdülmecid Köşk’ünde ki bienal sergisine saldırı olması twitter kullanıcılarının dikkatinden kaçmadı.

Kaynak: Sputnik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu