Çeviri HaberlerDünyadanHaberler

ABD-Meksika Sınırına kurulan ‘Pembe Tahterevalli’, Yılın Tasarımı Ödülü’nü kazandı

ABD ve Meksika’daki çocukları, ülkelerin sınır duvarına yerleştirilmiş üç tahterevalli aracılığıyla birbirine bağlayan mimarlık stüdyosu Rael San Fratello’nun “Pembe Tahterevalli”leri, Yılın Tasarımı ödülünü aldı.

İki ülke arasında bulunan ve yaklaşık 2000 mil uzunluğundaki sınıra Ronald Rael ve Virginia San Fratello tarafından kurulan pembe tahterevalliler, Londra Tasarım Müzesi’nden 2020 yılının tasarımı ödülünü aldı.

Çelik çitlerle bölünen sınıra yerleştirilen Tahterevalliler, iki farklı ülkedeki çocukların birlikte oynamalarını sağladı.

Tahterevalli kurulumunun arkasındaki yaratıcılar tehterevallileri, Donald Trump’ın bölücü politikasına bir yanıt olarak da gördüklerini söylüyor. Binlerce kaçak göçmenin gözaltı ve sınır dışı edilmesiyle ilgili geniş tartışmalara konu olan sınıra yerleştirilen pembe tahterevalli, beraberliği simgeliyordu.


Dezeen.com’da Jennifer Hahn imzasıyla yayımlanan “Pink seesaws that straddled US-Mexico border named Design of the Year 2020” başlıklı yazıdan çevrilmiştir. 

Başa dön tuşu