HaberlerYurttan Haberler

83 yıllık Türk Tiyatrosu Dergisi artık online erişime açıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nın 83 yıl yayımladığı Türk Tiyatrosu Dergisi, 100. yıl etkinlikleri kapsamında bir yıllık çalışma sonucunda online erişime açıldı.

Şehir Tiyatroları’ndan yapılan açıklamaya göre, tiyatronun arşivinin kodlanarak kütüphane programına geçirilmesi ve dijital ortama aktarılması için bir yıldır çalışma yürüten Şehir Tiyatroları Arşiv Birimi, kodlama işlemini tamamladı. Araştırmacılar için çok önemli bir belge niteliği taşıyan Türk Tiyatrosu Dergisi ise öncelikli olarak dijital ortama aktarıldı.
İLK SAYISI 1930’DA YAYIMLANDI
İlk sayısı 15 Şubat 1930’da, Muhsin Ertuğrul’un yönetiminde “Darülbedayi” adıyla yayınlanan ve ilk 59 sayısı bu isimle çıkan Türk Tiyatrosu Dergisi, sanatçıların jübile ve turne sayıları, çocuk temsilleri gibi özel bölümlerle toplam 501 sayıya ulaştı. Derginin son sayısı, Ekim 2013’te yayımlandı.
Kapsamlı bir içeriğe sahip Türk Tiyatrosu Dergisi’nde, Şehir Tiyatrosu ve dünya tiyatrolarından haberler, oyuncuların yazıları ve oyunları, Muhsin Ertuğrul’un, Ertuğrul Muhsin adıyla yazdığı yazıların yanı sıra, derginin yayın yönetmeni olarak “Perdeci” mahlasıyla kaleme aldığı yazılar, Avrupa ve Amerikalı akademisyen ve araştırmacıların makalelerinin oyuncular tarafından yapılmış çevirileri ve Şehir Tiyatroları’nın o sezon oynadığı oyunların künyeleri yer alıyor.
Derginin bütün sayılarını PDF formatında görebilmek ve indirebilmek için Şehir Tiyatroları web sayfasından “Kütüphane Arşivi”ne girip arama motoruna ulaşan araştırmacılar, arama butonunda açılan seçeneklerden tümünü seçerek dergi adını yazdıklarında, bütün sayılara ulaşabilecek.
Dergiye ait tüm sayılara bu linke tıklayıp arama yaparak ulaşabilirsiniz.
https://ibstkutuphane.ibb.gov.tr/yordambt/yordam.php
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu