HaberlerYurttan Haberler

7. Amed Tiyatro Festivali başladı. Kayyum sonrası ilk festival olma özelliği taşıyan etkinliğe katılım yoğundu

Amed Şehir Tiyatrosu’nun “Hakikat özgür kılar” sloganıyla düzenlediği Amed Tiyatro Festivali’nin 7.’si 26 Nisan akşamı yapılan etkinlikle başladı.

5 Mayıs’a kadar devam edecek festival geçen yıl geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Tiyatrocu Mehmet Emin Yalçınkaya’ya adandı.

Açılışa Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş başkanları Selçuk Mızraklı ve Hülya Alökmen Uyanık, HDP eş genel başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, HDP milletvekilleri Saliha Aydeniz ve Dilan Dirayet Taşdemir’in arasında bulunduğu siyasetçilerin yanı sıra tiyatroseverler yoğun ilgi gösterdi. Yalçınkaya’nın ailesi de açılışta yer aldı.

“Hakikati haykırmaya dair sözümüz var”

Kayyum sonrası ekibin kendi imkanlarıyla kurduğu sahnede gerçekleştirilen etkinlikte festival komitesi adına hazırlanan metin iki dilde okundu.

Metnin Türkçe’sini okuyan Berfin Emektar egemenlerin özel olarak tiyatro, genel olarak hayatın her alanında bedenler üzerinde kalıplar yaratarak hükmettiğini belirtti. Emektar sözlerini “Bizim, hakikatin özgür kılacağı inancıyla yola çıkanlara ve yaklaşık bir yıl önce kaybettiğimiz yoldaşımız Mehmet Emin Yalçınkaya’ya bu sahnelerden hakikati haykırmaya dair sözümüz var” diyerek tamamladı.

“Halkta moral ve motivasyon yarattı”

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Hülya Alökmen Uyanık konuşmasını Kürtçe yaparak Diyarbakır Şehir Tiyatrosu’nun baskı koşullarında çalışmalarına devam ettiğini, bunun halkta moral ve motivasyon yarattığını, bu duruşunun hiç unutulmaması gerektiğini ifade etti.

Diğer Eş Başkan Selçuk Mızraklı ise Türkçe yaptığı konuşmada Diyarbakır Şehir Tiyatrosu’nun kayyum tarafından işten atılmalarına rağmen çalışmalarına yılmadan devam ettiğini hatırlatarak onları saygıyla selamladığını dile getirdi.

“Diktatörün tiyatrosu da varmış diyeceğiz”

Gecenin sonunda İstanbul’da faaliyet yürüten Teatra Jiyana Nû ekibi Charlie Chaplin’in “The Great Dictator” filminde tiyatroya uyarlanan Tenê Ez (Yalnızca Ben) isimli oyununu sahneledi.

Oyunun bitiminde ekibe plaketlerini Pervin Buldan ve Sezai Temelli verdi. Temelli plaket verildikten sonra “Ankara’ya gidince diktatörün tiyatrosu da varmış diyeceğiz” diyerek izleyenleri güldürdü.

Kürt coğrafyasının dört bir tarafından ve Türkiye’den ekiplerin oyunları Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin Kongre ve Kültür Merkezinde sahnelenecek. Festivalin programına Amed Şehir Tiyatrosu’nun Facebook ve Instagram hesaplarından erişilebilir.

Kaynak: Evrensel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu