HaberlerYurttan

5 yıldır korumasız kalan 120 yıllık tarihi Kaptan Mustafa Paşa İş Merkezi kiralığa çıkarıldı

İzmir’in Konak ilçesinde 5 yıldır korumasız kalan 120 yıllık Kaptan Mustafa Paşa İş Merkezi, alanı restorasyon veya onarım karşılığında 35 yıllığına kiralama kararı aldı. Tarihi alana ise 14 milyon 966 bin 52 TL fiyat biçildi.

CHP İzmir Milletvekilli Murat Bakan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a “Kentin göbeğindeki bu tarihi alanın yıllardır kaderine terk edilmiş ve atıl bir şekilde bırakılmasının gerekçelerini nasıl açıklıyorsunuz?” sorusunu yöneltti.

BirGün Ege’nin haberine göre: İzmir’in Konak ilçesindeki 120 yıllık Kaptan Mustafa Paşa İş Merkezi için 2016 yılında yap-işlet-devret modeliyle çalışmalara başlanmış, iş makineleriyle yapılan kazı çalışmaları sırasında binanın zemininde tarihi kalıntılara rastlanılmış ve 3’üncü derece arkeolojik sit alanında kalan bölgede inşaat çalışmaları durdurulmuştu.

İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından yapılan incelemeler sonunda Roma dönemine ait liman, hamam yapısı olduğu düşünülen kalıntılar ortaya çıkarılmıştı. Bu bölgedeki tarihi kalıntıların tümünün ortaya çıkarılabilmesi için Müze Müdürlüğü’nün uygun göreceği teknik ve yöntemlerle sondaj çalışmalarına parsel bütününde devam edilmesi kararı alınmıştı.

Ancak ‘mutlak korunması gerekli alan’ olarak değerlendirilen tarihi alanda gerekli çalışmalar aradan geçen yıllara rağmen ilerleyemedi. Geçtiğimiz günlerde İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğü, 5 yıldır korumasız kalan 3 bin 574 metrekarelik tarihi alanı restorasyon veya onarım karşılığında 35 yıllığına kiralama kararı aldı. Tarihi alana 14 milyon 966 bin 52 TL fiyat biçildi.

Konuyu birçok kez hem Meclis’in hem kamuoyunun gündemine getiren CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, bir kez daha Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a sorular yöneltti. CHP’li Bakan, konuyla ilgili ekim ve şubat aylarında verdiği önergeleri hatırlattı, “Önergelerimin ve sorularımın yanıtsız bırakılmasının sebebi nedir?” diye sordu. CHP’li Bakan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a “İzmir Valiliği’nin ve Büyükşehir Belediyesi’nin hemen arka sokağında, İzmir limanı kıyısındaki tarihi Kemeraltı Çarşısı’nın içinde, yani kentin göbeğindeki bu tarihi alanın yıllardır kaderine terk edilmiş ve atıl bir şekilde bırakılmasının gerekçelerini nasıl açıklıyorsunuz?” sorusunu yöneltti.

Başa dön tuşu