HaberlerYurttan

37 yıldır bulunduğu tarihi binadan İBB tarafından çıkartılan İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencilerinden imza kampanyası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nı Göztepe’ye taşıması kararına karşı öğrenciler ve mezunların protestoları devam ediyor.

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın Kadıköy’de bulunan yerleşkesinde yapılacak restorasyon sonrası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamayla binanın Haldun Taner Sahnesi ile bağlantılı bir kültür alanı yapılacağı duyurulmuş ve bunun üzerine öğrenciler seslerini İBB’ye duyurmak için okulun önünde geçtiğimiz gün bir eylem yapmıştı.

Sosyal medya üzerinden yapılan tüm çağrılara ve gösterilen tüm tepkilere rağmen İstanbul Büyükşehir Belediyesi sessizliğini koruyor. Geçtiğimiz gün okulun demir iskelelerle çevrilmesi ve yetkililerin hala çağrılara cevapsız kalması üzerine ğrenciler tarafından bir imza kampanyası başlatıldı.

Başlatılan imza kampanyasında: “Her fırsatta sanata ve sanatçıya bilhassa gençlere değer verdiğini söyleyen İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile umut dolu görüşme talebimizden ne yazık ki süreç boyunca hiçbir talebimize olumlu sonuç alamadık, muhataplarımıza ulaşamadık.” denildi.

Biz, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencileri, okulumuzun İBB tarafından Kadıköy Rıhtımda 37 yıldır bulunduğu tarihi binasından çıkartılacağı haberini aldık. Bu bilgiyi ülke çapında yayın yapan bir kuruluşun bir internet haberinden görmenin üzüntüsü ve kızgınlığı içerisindeyiz. İstanbul Büyükşehir Belediyesine ait bu bina bizimle birlikte Haldun Taner sahnesine de ev sahipliği yapmaktadır. İBB’nin uygulayacağı projede restorasyon çalışmasından sonra Haldun Taner sahnesinin koltuk sayısını arttırmak uğruna 1984’ten bu yana sayısız sanatçının yetiştiği asırlık konservatuvarımız bu binadan çıkarılacak. İÜDK öğrencileri olarak eğitimimize; piyanolarımızın dahi sığmayacağı, eğitim niteliğimizin düşeceği, tarihsel bir değeri olmayan yetersiz bir binada değil; İBB tarafından restore edildikten sonra bize geri verilmesini talep ettiğimiz güzel okulumuzda, tarihi hal binasında devam etmek istiyoruz.

Her fırsatta sanata ve sanatçıya bilhassa gençlere değer verdiğini söyleyen İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile umut dolu görüşme talebimizden ne yazık ki süreç boyunca hiçbir talebimize olumlu sonuç alamadık, muhataplarımıza ulaşamadık.

Biz istiyoruz ki; Alanları her fırsatta gasp edilen ya da mağdur bırakılan konservatuvarların ve güzel sanatlar fakültelerinin hakları gözetilsin. Yıllardır sanatımızla tarih yazdığımız binamız en güzel şekilde restore edilerek yeniden konservatuvara bırakılsın.

Biz istiyoruz ki; İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ DEVLET KONSERVATUVARI YERİNDE KALSIN!!

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Öğrenci İnisiyatifi

İmza kampanyasına destek olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Başa dön tuşu