HaberlerYurttan Haberler

3 bin yıllık Oylat Mağarası'nı sprey boya ile tahrip ettiler

İnegöl’deki 3 bin yıllık Oylat Mağarası vandallar tarafından sprey boyayla tahrip edildi.

Bursa’nın İnegöl ilçesinde bulunan ve turistlerin uğrak noktası olan Oylat Mağarası’nda sıcaklık yaz ve kış hiç değişmiyor. Mağarada sıcaklık hep 18 derece olurken, gelenler gördükleri manzara karşısında şaşkınlıklarını gizleyemiyor.

İnegöl ilçesinde, Türkiye’nin en büyük ikinci mağarası 750 metre uzunluğunda ve 95 metre genişliğe sahip. Sıcaklığın hiç değişmediği mağarada yaz ve kış 18 derece, nem oranı ise yüzde 90. Mağaranın sonuna varıldığında ise 40 katlı bir binaya çıkılıyor. İçeride bulunan sarkıt ve dikitlerin 1 santimi 16 yılda oluşurken, merdivenlerle inilip çıkılan mağaranın ortamı ise fantastik film dekorlarını andırıyor.

Yer yüzü ve yer altı güzelliklerine hayran kalınan mağarayı, her gün onlarca kişi geziyor. Gelenler, gördükleri manzara karşısında ise şaşkınlıklarını gizleyemiyor. 3 bin yıllık Oylat Mağarası kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından sprey boya ile tahrip edildi.

Yetkililer o kadar önlem almasına rağmen bir türlü bunun önüne geçemiyor. Tarihi mağarada yazılan yazılar fotoğraf makinelerine böyle yansıdı.

Kaynak: (İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu