DünyadanHaberler

26 yıl sonra Kanada’da şişe içinde bulunan notun Titanik’ten batmadan önce denize atıldığı düşünülüyor

New Brunswick’te 2017 yılında bulunan mektubun Titanik yolcusu tarafından imzalandığı ve gemi batmadan önce atıldığı düşünüyor.

1912’de bir Nisan günü, 12 yaşındaki Mathilde Lefebvre, Atlantik’i geçmeyi ve bir yıl aradan sonra Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ailesinin geri kalanıyla yeniden bir araya gelmeyi umarak annesi ve kardeşleriyle birlikte bir gemiye bindi. Bu buluşma asla gerçekleşemedi çünkü bindikleri gemi, birkaç gün sonra batan Titanik’ti.

Bir araştırma ekibi, Kanada’da kıyıya vuran bir mektubun aslında bir asırdan fazla bir süre önce Lefebvre tarafından yazılıp yazılmadığını belirlemek için çalışıyor. Mektupta, “Bu şişeyi Atlantik’in ortasında denize atıyorum. Birkaç gün içinde New York’a varacağız” yazıyor. “Eğer biri onu bulursa, Liévin’deki Lefebvre ailesiyle iletişime geçin.” yazıyor.

“Mathilde Lefebvre” imzalı mektup, 2017 yılında New Brunswick ailesi tarafından Fundy Körfezi yakınlarındaki kumsalda bulunmuştu.

Université du Québec à Rimouski’de tarih ve arkeoloji profesörü olan ve mektubu inceleyen Nicolas Beaudry, Titanik’te Mathilde Lefebvre adında bir yolcunun bulunduğunu söyleyerek; “Şansını Amerika’da denemeye giden Fransız madenci Franck Lefebvre, Iowa’daki bir madende iş buldu. Yeterince para kazandığı zaman karısını ve mektubu yazan Mathilde dahil dört küçük çocuğunu yanına alacaktı.” diyor.

Titanic yolcusu Mathilde Lefebvre tarafından imzalanmış olan mektup, 2017’de Fundy Körfezi açıklarında bir şişede bulundu

cbc.ca’da Franca G. Mignacca imzasıyla yayımlanan “Did this message in a bottle really come from the Titanic? Quebec researchers are trying to find out” başlıklı haberden çevrilmiştir. Haberin tamamını okumak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Başa dön tuşu