DünyadanHaberler

2021 Oscar Ödül Töreni dünyanın farklı yerlerinde kurulan stüdyolarda yapıldı Nomadland filmi geceye damga vurdu

Nomadland En İyi Film Ödülü’nü alırken En İyi Yönetmen Ödülü de Nomadland filminin yönetmeni Chloé Zhao’ya teslim edildi. Zhao, bu kategoride Oscar alan ilk Asyalı kadın olurken En İyi Kadın Oyuncu ödülünü de Nomadland’den Frances McDormand aldı.

The Father’daki performansıyla Anthony Hopkins En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını alırken En İyi Uyarlama Senaryo Ödülü de “The Father” a verildi. 83 yaşındaki Hopkins, bu ödülü alan en yaşlı kişi olarak kayda geçti.

En İyi Belgesel kategorisinde “My Octopus Teacher”, En İyi Özgün Senaryo Ödülü‘nü, Promising Young Woman filmiyle Emerald Fennell kazandı.

Yabancı Dilde En İyi Film kategorisinde kazanan film ise “Another Round” oldu.

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü, Judas and the Black Messiah filmindeki rolüyle Daniel Kaluuya’ya gitti. En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü ise Minari filmindeki rolüyle Yuh-Jung Youn aldı. Youn bu kategoride ödül alan ilk Koreli aktris olarak kayda geçti.

Ma Rainey’s Black Bottom, En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı ödülünü alırken, En İyi Kostüm Tasarımı ödülü de “Ma Rainey’s Black Bottom” filminin tasarımcısı Ann Roth’a verildi.

En İyi Ses ve En iyi Film Kurgusu kategorilerinde ise ödül “Sound of Metal” filmine teslim edilirken, “Two Distant Strangers” ise En İyi Kısa Film ödülünü aldı.

Filmin yönetmenlerinden Travon Free, ödülünü alırken “ABD’de polis tarafından öldürülen siyahileri” hatırlatarak: “Amerika’da polis her gün ortalama üç kişiyi öldürüyor. Bu, yılda yaklaşık bin kişi eder. Ölenlerin büyük kısmı siyahlar. James Baldwin’in söylediği gibi, ‘Bir insanın yapabileceği en adice şey, başkalarının acısına kayıtsız kalmaktır.’ Bu yüzden sizden kayıtsız kalmamanızı istiyorum. Bizim acılarımıza kayıtsız kalmayın.” dedi.

En İyi Kısa Animasyon ödülü, “If Anything Happens I Love You” filmine verildi.

En İyi Animasyon ve En iyi Özgün Müzik kategorilerinde Oscar’lar “Soul” filmine verildi.

En İyi Özgün Şarkı ödülü “Fight for You” ile Judas and the Black Messiah filmine verilirken, En İyi Kısa Belgesel ödülü ise “Colette” adlı belgeselle Anthony Giacchino ve Alice Doyard aldı.

En İyi Görsel Efekt kategorisinde Tenet, Oscar’ın sahibi oldu.

10 dalda ödüle aday gösterilen Mank filmi ise geceden En İyi Prodüksiyon Tasarımı ödülü ve En İyi Sinematografi ödülleriyle döndü.

Başa dön tuşu