DünyadanHaberlerYurttan Haberler

2020 Yılında Açılacak Müzeler

2019’da Türkiye’de ve dünyada açılan birbirinden etkileyici müzeler, 2020’de de hız kesmiyor. İzleyiciyle farklı deneyimler sunmaya hazırlanan, dikkat çekici mimarileriyle de çok konuşulacak yeni müzeleri gelin birlikte keşfedelim.

İstanbul Resim Heykel Müzesi – Türkiye

İstanbul Resim Heykel Müzesi’nin yeni yerindeki resmi açılışını yapmasına çok az kaldı. Tophane’de yer alan eskiden gümrük binası olarak kullanılan yapının, ödüllü mimar Emre Arolat Mimarlık şirketi tarafınca yapılan renovasyon çalışmaları neredeyse bitti.

Geçtiğimiz aylarda İstanbul Bienali’ne ev sahipliği yapan mekanlar arasında bulunan müze binasını ziyaret etme imkanımız olmuştu. Türk Sanatının en değerli sanatçılarından oluşan, yaklaşık 15.000 eser barındıran koleksiyonunu yeniden keşfetme imkanı bulacağımız müzenin, 2020 bahar aylarında ziyarete açılması bekleniyor.

İstanbul Resim Heykel Müzesi

Yurtdışında açılacak müzeler…

Bassines de Lumières, Dijital Sanat Merkezi – Fransa

Fransa’nın Bordo şehrinde açılacak Bassines de Lumieres dünyanın en büyük dijital sanat merkezi olacak. İkinci dünya savaşı sırasında denizaltı üssü olarak kullanılan merkezde modern ve çağdaş sanatın önemli isimlerinin yer alacağı kapsamlı sergiler düzenlenecek.

Denizaltı üssündeki ilk sergi Culturespace’in düzenleyeceği modern dönemin en bilinen sanatçılarından Gustav Klimt’e ait olacak. Klimt’in renk, manzara ve portre resimleri dijital ortamda keşfedilebilecek. Merkezin denizaltı üssü olması nedeniyle yerlerinin belli bir seviyeye kadar su ile kaplı olması, ve bu sebeple geleneksel müze gezme deneyiminden farklı olarak köprüler üzerinden yürüyerek keşfedilecek olması, izleyicilere alışılagelmişin dışında bir deneyim vaadediyor.

Klimt sergisi ile eşzamanlı olarak açılacak, yine modern dönemin en bilinen sanatçılarından Paul Klee sergisi de deneyimlenebilecek. Sergide Klee’nin odak noktası olan müzik ve görsel sanatlar ilişkisi izleyiciye sunulacak. Bassines de Lumières, Dijital Sanat Merkezi 17 Nisan 2020 tarihinde kapılarını sanatseverlere açacak.

Bassines de Lumières

Zero Müzesi, Dijital Sanatlar Merkezi / Zero Museum, Digital Arts Center – Portekiz

Portekiz’in Tavira şehrinde bulunan Zero Müzesi yeni ve farklı yaklaşımıyla dikkat çekiyor. Özellikle ses, imge ve ışık üzerine üretim yapan sanatçıları ağırlayacak müzede, sanatçılar eserlerini müzenin bulunduğu bölgede yaşayarak üretecek.

Sanatçılar müze ve çevresini sanatsal pratiklerini uygulayabilecekleri bir alana dönüştürecek. Bu deneyimin sonunda birlikte düzenleyecekleri sergilerin yılda iki veya üç kez yapılması planlanıyor.

Farklı ülkelerden sanat ve teknolojiyi birleştiren eserler üreten sanatçıları ağırlayacak müze, Tavira’nın küçük bir yerleşim alanı olan Santa Catarina da Fonte do Bispo bölgesinde bulunuyor.

Önceden tahıl ambarı olarak kullanılan müze binasının renovasyon çalışmaları Pedra Silva Mimarlık şirketi tarafınca yapılıyor. Hazırlıkları devam eden müze 2020 yılında sanatçıları ve izleyecileri ağırlamaya başlayacak.

Zero Müzesi

Bourse de Commerce, Pinault Koleksiyonu – Fransa

Ünlü koleksiyoner François Pinault’un Paris’te açacağı çağdaş sanat müzesi merakla bekleniyor. Müzede, Pinault koleksiyonuna ait eserlerin yanı sıra, çağdaş sanatın önde gelen isimlerinin yer alacağı süreli sergiler de izleyiciyle buluşacak.

Müzeye adını veren Paris’in merkezinde bulunan tarihi Bourse de Commerce binası, ödüllü mimar Tadao Ando tarafından restore edildi. Bourse de Commerce Müzesi, Pinault’a ait Venedik’te bulunan Punta della Dogana ve Palazzo Grassi müzeleri arasında merkez olarak konumlandırılacak.

Üç müze arasında dönüşümlü olarak değişecek eserler, izleyicilere görsel bir zenginlik sunacak. Müze içerisinde ayrıca 300 oturma kapasiteli bir oditoryum da bulunuyor.

Bu alanda, video ve film gösterimlerinin yanı sıra konferans, konser ve eğitim alanında da bir çok etkinlik düzenlenecek. Bourse de Commerce, Haziran 2020’de sanatseverlerle buluşacak.

Bourse de Commerce

MassArt Müzesi (MAAM) – Amerika

Boston, Massachusetts Sanat ve Tasarım Üniversitesi’nin uzun yıllardır hayalini kurduğu MassArt Müzesi sonunda açılıyor.

Eğitim müzesi olarak adlandırılan müzenin bir koleksiyonu bulunmuyor. Ancak müzede, çağdaş sanat alanında farklı disiplinlerle üretilen eserler ile özellikle video oyun sanatı alanında bir çok eserin deneyimlenebileceği sergiler düzenlenecek. ‘Daha önce görülmemiş olanı gösterme’ misyonu ile hareket edecek müze, Şubat 2020’de açılacak. İlk olarak, dünyaca bilinen Portekizli kadın sanatçı Joana Vasconcelos’un Amerika’da ilk kez gerçekleştireceği kişisel sergisine ev sahipliği yapacak. Ayrıca Video Oyunu ve Çağdaş Sanat başlıklı iki karma sergi de izleyicilere farklı alanlarda sanat deneyimi sunacak.

MassArt Müzesi

Kaynak: art50.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu