HaberlerYurttan Haberler

2 yıl önce AKP tarafından restore edilen 300 yıllık Kemer Köprü çöktü

Rize’nin Ambarlı Köyü’nde bulunan, 2 yıl önce restore edilen 300 yıllık tarihi köprü sabah saatlerinde kendiliğinden çöktü.

Rize’nin Ambarlık Köyü’nde bulunan 300 yıllık tarihi Kemer Köprü bugün sabah saatlerinde kendiliğinden çöktü. Söz konusu köprü Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu ve Müzeler Genel Müdürlüğü tarafında 2003’te tescillenmişti. Köprü, bundan 2 yıl önce “aslına uygun” olarak restore edilerek sağlamlaştırılmıştı.

300 yıllık Kemer Köprü çöktü

2 yıl önce AKP tarafından restore edilen 300 yıllık Kemer Köprü çöktühttp://www.gazetemustehak.com/2-yil-once-akp-tarafindan-restore-edilen-300-yillik-kemer-kopru-coktu/Video: İHA

Gazete Müstehak paylaştı: 10 Temmuz 2019 Çarşamba

Salarha Deresinin dere yatağına çöken köprünün taşları sulara gömülürken; suyun debisi artmadan taşların dereden çıkartılmasını isteyen köylüler, “Onca dere taşkını, afet gören köprünün bugün yıkılmasının araştırılmasını, yeniden vadimize kazandırılmasını istiyoruz” diye konuştular. Sabah saatlerinde büyük bir gürültü ile uyandıklarını kaydeden köylüler, 300 yıllık köprünün özellikle de sağlamlaştırılıp, güzelleştirilmesinin yapıldığı restorasyonun ardından yıkılmasına anlam veremediklerini kaydettiler.

Kültür Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, bu tür köprülerin restorasyonu Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) tarafından yapılıyor. Kültür Bakanlığı köprülerin tespit ve tescilini yaparak ilgili Kurula bildirdikten sonra restorasyonla ilgili diğer bütün işlemleri KGM’ye bağlı Köprüler Genel Müdürlüğü sürdürüyor.

Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri, köprü enkazındaki incelemelerinin ardından köprünün yine aslına uygun şekilde yapılması için çalışma başlatıldığını kaydetti.

Nasıl çöktü?

Köprü enkazında yapılan inceleme sonrasında restorasyon ve tadilat yapılırken, köprünün ayakta kalmasını sağlayan ana bağlama taşları ile en dipte bulunan ve köprü ayağına destek oluşturan bağlama taşı ile oynandığı belirlendi.

Edinilen bilgilere göre bu tür kemer köprülerin, bu şekilde çökmesi neredeyse imkansız. Zira bu köprüler sadece alttan yukarıya doğru çökertiliyor. Üstten aşağı çökme ise bu tür hata ve oynamalar dışında olmuyor.

Yetkililer ayrıca, Salarha Vadisi boyunca 300-600 yıllık olduğu tahmin edilen ufak tefek 10’a yakın tarihi kemer köprünün ise mevcut karayolları yolunun altında kalmış bulunuyor.

Haber: Sendika.org – Ömer Şan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu