DünyadanHaberler

1932'den kalma hangar binası kütüphaneye dönüştürüldü

Eskiden lokomotif atölyesi olarak kullanılan 1932’den kalma hangar binası, her yaştan insan için, kütüphane, atölye, ortak çalışma, sergi ve etkinlik alanı olarak düzenlenerek, halka açık bir buluşma yerine dönüştürüldü.

Hollanda, Tilburg’da bulunan, 15 metre yüksekliğindeki 7 bin metrekarelik LocHal Library, CIVIC architects, Braaksma & Roos architectenbureau, Inside Outside ve Mecanoo işbirliği ile tasarlandı.


Çok amaçlı yapının eğlenceli ve yenilikçi iç tasarımı, karakteristik tarihsel unsurları, meşe ve çelik ilavelerle birleştirerek çarpıcı tezat oluşturuyor. Kırmızıların ve portakalların renk paleti sıcak bir atmosfer sağlıyor.

Beton zeminde görünen raylar, tekerlekli “tren” masasını hareket ettirmek için kullanılıyor. Dev masa istenirse bar tezgahı, basamak veya sahne olarak kullanılıyor.

Endüstriyel salona yumuşaklık katan boydan boya perdeleralanı uygun şekilde daha büyük veya daha küçük aktivite alanlarına bölüyor.


Ziyaretçileri üst katlara çıkaran çok amaçlı merdivenlerdeki esnek meşe oturma elemanları ile herkes kendi buluşma yerini veya sessiz çalışma alanını oluşturabilir.

Kütüphane tipolojisini yeniden tanımlayan LocHal Library, geleneksel kütüphane olanaklarını korurken, etkileşim, haberleşme ve bilgi edinmenin daha zengin bir yolunu sunuyor.

Kapalı bir kamusal alan olarak tanımlanan LocHal Library binasında, sanat organizasyonları, ortak çalışma alanları, konferanslar ve halka açık etkinlikler için alanlara ek olarak, ziyaretçilerin yeni beceriler öğrenebilecekleri özel olarak tasarlanmış Digilab, GameLab, FutureLab gibi birçok laboratuar ve atölye bulunuyor.

Kaynak: mecanoo.nl  + civicarchitects.eu

Fotoğraflar: Stijn Bollaert, Ossip Architectuurfotografie

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu