HaberlerYurttan Haberler

1700 yıllık Ayasofya Orhan Camisi'ne, restorasyon çalışmaları kapsamında, cam kapı ve buzlu cam takıldı.

Restorasyon skandallarına bir yenisi de Bursa’da eklendi… İznik ilçesindeki 1700 yıllık Ayasofya Orhan Camisi’ne, restorasyon çalışmaları kapsamında, monte edilen cam kapı ve buzlu camlar, tepkilere neden oldu.

Ayasofya Kilisesi, Erken Bizans Dönemi’nde, 1700 yıl önce inşa edildi… Ortodoksların hac rotası oldu… Ta ki Orhan Gazi’nin,İznik’i fethetmesine kadar…

Camiye çevrilen yapı, müze olaral hizmet vermeye başladı. 2007 yılında restorasyon kapsamına alınan tarihi yapı, 7 yıl önce de yeniden cami olarak kullanılmaya başladı.

Uzun yıllardır Ayasofya Orhan Camisi olarak bilinen yapıda restorasyon çalışmaları kapsamında girişe cam kapı, pencerelere de buzlu cam takılması tepkilere neden oldu.


İznik Müzesi’nin eski müdürü Taylan Sevil, Ayasofya Orhan Camii’ne cam kapı ve buzlu cam takılmasına tepki göstererek, “Burada, Ayasofya Kilisesi’ne onarım ve restorasyon amacıyla yapılan çalışmalarda zaman zaman orijinalinden uzaklaşılmıştır ve Ayasofya’nın eski görünümü kaybolmuştur. Ayasofya’nın camiye çevrilmesiyle birlikte Ortodoks hristiyanlarının hacı olmak için burayı ziyaret etmesi sonlanmış, bu açıdan İznik turizmi bitmiştir. Bu tamamıyla yanlış bir iş olmuştur. İznik turizm gelirlerinde büyük zarara uğramıştır. İznik halkı büyük bir yanılgı ile son zamanlarda çok fazla otel inşaatına girmiştir. Bunlar şimdi ne kadar kara kara düşünseler faydası yok. Cam kapılar olmamalı. Bu onarım ve restorasyon işi müteahhitlere bırakılacak iş değildir. Restoratör uzmanların işletiminde ve bizzat restorasyon elemanlarının çalışmasıyla yapılacak iştir. Aksi halde buzlu cam kapı da olur, şeffaf kapı da olur. Bundan daha kötü bir şey olamaz” diye konuştu. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı