DünyadanHaberler

17 yıldır Getty Museum’da sergilenen 'Gauguin' imzalı eser sahte çıktı

Los Angeles’taki Getty Museum, 17 yıl boyunca Gauguin imzasıyla sergilediği heykeli “bilinmeyen sanatçılar” statüsüne aldı ve sergilemeyi bıraktı.

Getty Museum, 2002 yılında New York’taki Wildenstein & Company adlı galeriden bir Gauguin heykeli aldı. 3 milyon dolar ettiği düşünülen ve son 17 yıldır müzenin simge eserlerinden biri olarak sergilenen ahşap heykelin sanatçıya ait olmadığı ortaya çıktı.

Müzenin kalıcı sergisinin en dikkat çeken parçalarından “Head with Horns” (Boynuzlu Kafa) Gauguin’in not defterlerinde yer alması nedeniyle sanatçıya atfediliyordu.

İsviçreli bir koleksiyoncudan Wildenstein & Company’ye geçen heykel ilk kez Daniel Wildenstein tarafından Paul Gauguin’e atfedilmişti. Ancak, Wildenstein & Company’nin sahibi olan Wildenstein ailesinin Fransa’da vergi kaçırmak, eksik veya çalıntı sanat eserlerini saklamak ve hatta II. Dünya Savaşı sırasında Nazilerle sanat eserleri ticareti yapmakla dolu geçmişi göz önünde bulundurulduğunda bu iddianın doğruluğu zaten tartışmalıydı.

Tahitili yerel bir sanatçıya ait olabilir

Gauguin’in Tahiti’de yaptığı öne sürülen “Head with Horns”un orijinalliğini sorgulayan ilk isim galeri sahibi ve koleksiyoner Fabrice Fourmanoir‘dı. 19. yüzyıl Tahiti fotoğrafları koleksiyoncusu olan Fabrice Fourmanoir, 2015’te heykelin Jules Agostini‘nin albümünde “Idole Marquisienne” (Marzyen İdol) notuyla kaydedildiğini dile getirmiş ve bu notun heykelin asıl sahibinin Tahiti’nin kuzeydoğusundaki Markiz Adaları’nda yaşayan yerel bir sanatçı olduğunu gösterdiğini öne sürmüştü. Üstelik heykeldeki ahşap oyma tekniğinin de Gaugin’inkiyle alakasının olmadığı ortaya çıkmıştı.

Getty Museum tarafından satın alındıktan sonra Londra’da Tate Modern, Washington’da National Art Gallery (Ulusal Sanat Galerisi), New York’ta MoMA ve Milano’da Museo delle Culture’da sergilenerek dünyayı gezen  “Head with Horns” için Getty Museum, “Heykelin Paul Gauguin’in imzasını taşımadığını saptadık. Ancak hâlâ çok değerli bir eser olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Heykelin kime ait olduğunu belirlemek için inceleme sürüyor, ayrıntılı rapor ise 2021-2022’de yayımlanacak.

Kaynak: Sanatatak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu