HaberlerYurttan Haberler

15 Temmuz oyun yarışmasına tepki

Kocaeli Şehir Tiyatroları’nın ’15 Temmuz Milli İrade Destanı’ konulu yazarlık yarışması düzenlemesi tartışma yarattı.

 
Cumhuriyet gazetesinden Ezgi Atabilen’in özel haberine göre;
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları (KBBŞT) ‘15 Temmuz Milli İrade Destanı’ konulu bir oyun yazarlığı yarışması düzenliyor. Şehir Tiyatroları sahnesinde sahnelenecek bir eser seçilmesi üzere düzenlenen yarışmada, birinciye 20 bin TL, ikinciye 15 bin TL, üçüncüye 10 bin TL, mansiyon almaya hak kazanan eserler içinse 5’er bin TL para ödülü verilecek. 28 Nisan’da başvuru süreci tamamlanan yarışmanın sonuçları henüz kimlerden oluştuğu açıklanmayan seçici kurulun değerlendirmesinin ardından 3 Temmuz’da açıklanacak, 11 Temmuz’da ise ödül töreni yapılacak. Yarışmanın amacı ise “15 Temmuz darbe girişimi benzeri bir felaketle tekrar karşılaşmamak için, gelecek nesillerimizin tiyatro sanatı üzerinden bilinçlendirilmesi”.
Ancak tiyatro sevdalısı sanatçıların binbir emekle kurduğu KBBŞT’de ‘15 Temmuz Milli İrade Destanı’ konulu bir yazarlık yarışması düzenleniyor olması, eleştirileri de beraberinde getirdi. Tiyatro çevrelerinde KBBŞT sahnesinde siyasetin sanatın önüne geçtiği ve projenin ‘ısmarlama’ olabileceği yönünde eleştiriler yapılıyor.
YüCEL ERTEN: ISMARLAMA KOKUYOR
“Bir kere yurt çapında medyada duyurulmamış olması, konukomşu arasında altın günü izlenimi veriyor. Adı felaket saçma. Oyun yazma yarışması mı, destan yazma yarışması mı belli değil. Zaten konu belirlemesi de, hamaset tellallığına ve müsamereye çağrı yapmakta. Yarışmaya eserler gel miş, ama jürinin kimlerden oluşacağı önceden belirtilmemiş. İnşallah ve maşallah seçkin bir jüri olacakmış. Hayali jüri üyelerinin nitelikleri arasında kullanılan ‘KBB Şehir Tiyatroları öğretim üyeleri’ ibaresi ise gaf üstüne gaf. Tepeden tırnağa amatörce bir girişim görünümü veriyor. Ortada ciddiye alınacak bir şey olmadığı için de biraz ısmarlama kokuyor.”
 
Haberin tamamına buradan ulaşabilirsiniz
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/kultur-sanat/737854/15_Temmuz_oyun_yarismasina_tepki.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu