Video Haber

[Video] Yiğit Sertdemir; Siz sırtınıza geçecek bir pelerindense, düştüğünüzde sizi örtecek birini bulun!

İlham verici fikirlerin, yenilikçi adımların, iyi hikayelerin duyulmasını amaçlayan konuşmalar dizisi organize eden “Boğaziçi Talks”a, Yiğit Sertdemir konuk oldu.

“Boğaziçi Talks” kapsamında konuk olan Yiğit Sertdemir’in sahneye çıktığı gün ağzından dökülen ve hiç unutmadığı replikten başlayarak, Altıdan Sonra Tiyatro‘nun, Kumbaracı50‘nin kuruluş aşamalarına değinerek 24 yıllık yol arkadaşlığının hikayelerini kendine has üslubuyla, esprili bir dille anlatıyor.

“Ortada bir yokuş varsa; inen olduğu kadar tırmanan da vardır!”

Arthur Miller’ın “Satıcının Ölümü” adlı oyunuyla başlayan süreçte başlarına gelen keyifli aksaklıklara değinen Sertdemir; “yine dünyaya gelsem, yine bir şans verseler, yine bu salakları bulur, yine aynı salaklıkları yaparım!” diyor.


Bilmeyene anlatır gibi Yiğit Sertdemir kimdir?

Fen lisesi mezunu olan Sertdemir, 1995’te İTÜ Makine Mühendisliği Bölümü’ne girdi. Tiyatro çalışmalarına aynı yıl Gümüşsuyu Tiyatro Topluluğu`nda başladı.

1996’da İTÜ Güzel Sanatlar Bölümü Tiyatro Topluluğu’na katılan sanatçı, 1999’da bu topluluğun üyelerinden bazı isimlerle Altıdan Sonra Tiyatro’yu kurdu. Sadri Alışık Tiyatrosu’nda 1999’da profesyonel oyunculuğa başladı.

2002’de İstanbul Şehir Tiyatroları’na geçti. Aynı yıl İTÜ’den ayrıldı ve Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’ne burslu olarak kabul edildi.

2006 yılında Açık Radyo’da Altıdan Sonra Tiyatro grubu tarafından hazırlanan radyo tiyatrosu yayınlarında yönetmen ve oyuncu olarak yer aldı.

Yiğit Sertdemir, Şehir Tiyatroları’nda oyuncu ve yönetmen, Altıdan Sonra Tiyatro’da ise oyuncu, yazar ve yönetmen olarak çalışmalarına devam etmektedir. Ayrıca ‘Bekleme Salonu’, ‘O.B.E.B (Ortak Bölenlerin En Büyüğü)’, ‘Öldün, Duydun mu?’, ‘444’, ‘Medeniyet Tiyatrosu ve Fail-i Müşterek, Surname 2010, Gerçek Hayattan Alınmıştır ve Katilcilik oyunlarının yazarıdır.

“Altıdan Sonra Tiyatro” ekibi olarak Beyoğlu’nda “Kumbaracı50” adlı kendi sahnelerini açtılar.


Bize Destek Olmak İster Misiniz?

Kültür sanat alanında olan bitenleri sizlere sansürsüz olarak ulaştırmak için 6 yıl önce yola çıktık! 6 yıla 37 dergi ve binlerce haber sığdırdık!

Siz de çorbada tuzum olsun diyenlerdenseniz Patreon üzerinden bize destek olabilirsiniz.

https://www.patreon.com/GazeteMustehak


Müstehak

Kâr amacı gütmeyen, derdi sanat olan ve sanatı sizlere ulaştırmanın yeni yollarını bulmak için verdiğimiz uğraşlar sonucu doğan bağımsız bir Müstehak'çı...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı