Belgeseller

Türkiye’de Tiyatro Tarihi Belgeseli [1. Bölüm]

1930 yılının Nisan ayından başlayan belgesel, Muhsin Ertuğrul ve Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk konservatuvar binası için buluştukları günden başlıyor.

Belgeselin bu bölümünde; İlk kurulan konservatuvar binasından, ilk sahnelenen operaya, “Tiyatro bir memleketin kültür aynasıdır” diyen Mustafa Kemal’in isteğiyle Münir Hayri Egeli’nin yazdığı “Bay Önder”in hikayesine, konservatuvarın ilk 8 öğrencisinden, Carl Ebert’in gelişine, Mustafa Kemal’in ömrünün yetmediği ama İsmet İnönü’nün izlediği operaya kadar Türkiye’nin sanat iklimindeki birbirinden önemli dönüm noktasına arşivlerden belgeler ve fotoğraflarla tanık oluyoruz.

Devlet Tiyatroları desteğiyle, Can Dündar’ın hazırlayıp sunduğu “3 Perde”lik belgeselde dönemin tanıkları; Kerim Afşar, Handan Uran, Semiha Berksoy, Cüneyt Gökçer, Şeref Gürsoy, Yıldız Kenter, Atilla Sav, Semih Sergen ve Macide Tanır anlatıyor tüm yaşananları.

Belgeselin 2. bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.


Belgeselin 3. bölümüne buradan ulaşabilirsiniz.


Bize Destek Olmak İster Misiniz?

Kültür sanat alanında olan bitenleri sizlere sansürsüz olarak ulaştırmak için 6 yıl önce yola çıktık! 6 yıla 37 dergi ve binlerce haber sığdırdık!

Siz de çorbada tuzum olsun diyenlerdenseniz Patreon üzerinden bize destek olabilirsiniz.

https://www.patreon.com/GazeteMustehak


Müstehak

Kâr amacı gütmeyen, derdi sanat olan ve sanatı sizlere ulaştırmanın yeni yollarını bulmak için verdiğimiz uğraşlar sonucu doğan bağımsız bir Müstehak'çı...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı