BelgesellerGeçmişten Videolar

TRT Türk Tiyatrosu Belgeseli 3.Bölüm

Özdemir Nutku’nun hazırlayıp Ergun Uçucu ile birlikte sunuculuğunu yaptığı belgeselin 3. bölümünde; 18. yüzyılın 2. yarısından itibaren İzmir ve İstanbul’da bulunan tiyatro salonları, tiyatro oyun yazarları ve oyuncuları konu edilmektedir.

TRT için 1991 yılında hazırlanan 10 bölümlük belgeselde Türkiye sanat ikliminde olan bitenler canlandırma yoluyla anlatılıyor.

3. Bölüm “Tiyatronun Uyanışı”

Belgeselin 3. bölümünde; 18. yüzyılın 2. yarısından itibaren İzmir ve İstanbul’da bulunan tiyatro salonları, tiyatro oyun yazarları ve oyuncuları anlatılıyor.

Belgeselin bu bölümünde; İzmir’de açılan ilk tiyatro salonuna, Abdülmecit’in tahta oturmasıyla yaygınlaşan batı tiyatrosu ve operalara, yanıp kül olan Naum Tiyatrosu’na, geçmişte Beyoğlu’nda bulunan ve artık günümüzde yerlerinde yeller esen tiyatro salonlarına, şimdilerde yerinde İnönü Stadı bulunan yere yapılan ve Şinasi’nin “Şair Evlenmesi”nin sahnelendiği tiyatro salonuna, yanarak kül olan Tepebaşı Tiyatrosu’na, Şark Tiyatrosu’na, Mınakyan’a, Güllü Agop’a kadar birbirinden önemli anlara tanık ediyor bizleri.

Engin Atatimur yönetmenliğinde hazırlanan belgeselde Haldun Taner, Tekin Akmansoy, Mehmet Akan, Gülsen Tuncer, Güler Ökten, Zihniz Göktay, Osman Görgen, Mehmet Cerezcioğlu, Edip Tümerkan, Neşet Erdem, Ekrem Kocacal, Raci Öksüz yer alıyor.

Ayrıca belgeselde Bedia Muvahhit ve Metin And ile yapılan röportajlar yer alıyor.


BELGESELİN DİĞER BÖLÜMLERİ

Belgeselin 1. bölümüne buradan ulaşabilirsiniz…

Belgeselin 2. bölümüne buradan ulaşabilirsiniz…

Belgeselin 3. bölümüne buradan ulaşabilirsiniz…

Belgeselin 4. bölümüne buradan ulaşabilirsiniz…

Belgeselin 5. bölümüne buradan ulaşabilirsiniz…

Belgeselin 6. bölümüne buradan ulaşabilirsiniz…

Belgeselin 7. bölümüne buradan ulaşabilirsiniz…

Belgeselin 8. bölümüne buradan ulaşabilirsiniz…

Belgeselin 9. bölümüne buradan ulaşabilirsiniz…

Belgeselin 10.(SON) bölümüne buradan ulaşabilirsiniz…


Bize Destek Olmak İster Misiniz?

Kültür sanat alanında olan bitenleri sizlere sansürsüz olarak ulaştırmak için 6 yıl önce yola çıktık! 6 yıla 37 dergi ve binlerce haber sığdırdık!

Siz de çorbada tuzum olsun diyenlerdenseniz Patreon üzerinden bize destek olabilirsiniz.

https://www.patreon.com/GazeteMustehak


Müstehak

Kâr amacı gütmeyen, derdi sanat olan ve sanatı sizlere ulaştırmanın yeni yollarını bulmak için verdiğimiz uğraşlar sonucu doğan bağımsız bir Müstehak'çı...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı