BelgesellerGeçmişten Videolar

Trt Türk Tiyatrosu 5.Bölüm

Özdemir Nutku’nun hazırlayıp Ergun Uçucu ile birlikte sunuculuğunu yaptığı belgeselin 5. bölümünde; İkinci Meşrutiyet ile birlikte Türk tiyatrosunda yaşanan gelişmeler, orta oyunu ve Tuluat sanatı konu edilmektedir.

TRT için 1991 yılında hazırlanan 10 bölümlük belgeselde Türkiye sanat ikliminde olan bitenler canlandırma yoluyla anlatılıyor.

5. Bölüm “Yeni Ufuklar”

Belgeselin 5. bölümünde; İkinci Meşrutiyet ile birlikte Türk tiyatrosunda yaşanan gelişmeler, orta oyunu ve Tuluat sanatı anlatılıyor.

8 Aralık 1891 tarihinden başlayan belgeselde; 2. Meşrutiyetin ilanıyla birlikte yetenekli, yeteneksiz herkesin tiyatro oyunu yazdığı döneme, Raşit Rıza’nın çıktığı tiyatro turnelerine, Müsahipzade Celal’e, Burhanettin’e, 1910 yılında sahneye adımını atan Muhsin Ertuğrul’a, “Güzellikler Evi” anlamını taşıyan ödenekli ilk eğitim kurumu “Darülbedâyi”nin kuruluş aşamalarına ve ilk sınava giren 198 sanatçı adayına, Ahmet Müvahhit’e, Peyami Safa’ya, Galip Arcan’a, Afife Jale’ye kadar birbirinden önemli anlara tanık ediyor bizleri.

Engin Atatimur yönetmenliğinde hazırlanan belgeselde Müşfik Kenter, Seray Düşenkalkar, Ayten Uncuoğlu, Hülya Karakaş, Cem Yalın, Can Kolukısa, Mehmet Çerezoğlu, Mehmet Atak, Nuran İnceoğlu, Engin Alkan, Bedia Muvahhit, Vasfi Rıza Zobu, Haldun Taner Burhan Felek, Münir Özkul ve İsmail Dümbüllü yer alıyor.

Belgeselde ayrıca Münir Özkul’un, Burhan Felek ile Haldun Taner’in ise Tevfik İnce ile yaptığı röportajlar yer alıyor!


BELGESELİN DİĞER BÖLÜMLERİ

Belgeselin 1. bölümüne buradan ulaşabilirsiniz…

Belgeselin 2. bölümüne buradan ulaşabilirsiniz…

Belgeselin 3. bölümüne buradan ulaşabilirsiniz…

Belgeselin 4. bölümüne buradan ulaşabilirsiniz…

Belgeselin 5. bölümüne buradan ulaşabilirsiniz…

Belgeselin 6. bölümüne buradan ulaşabilirsiniz…

Belgeselin 7. bölümüne buradan ulaşabilirsiniz…

Belgeselin 8. bölümüne buradan ulaşabilirsiniz…

Belgeselin 9. bölümüne buradan ulaşabilirsiniz…

Belgeselin 10.(SON) bölümüne buradan ulaşabilirsiniz…

Başa dön tuşu