#NedenAtıldıkHaberlerYurttan Haberler

Şehir Tiyatroları’ndan atılan oyuncuların davası 711 gün sonra sonuçlandı!

Şehir Tiyatroları bünyesinde taşeron olarak çalışan 20 oyuncu, 1 Ağustos günü “performans yetersizliği” nedeniyle işten atılmıştı. Aralarında bir koreograf, bir müzisyen, bir dramaturg’un da bulunduğu oyuncular, Oyuncular Sendikası avukatları aracılığıyla 2016 yılında işe iade davası açmıştı.

İstanbul Şehir Tiyatrolarından haksız yere atılan oyunculardan Pervin Bağdat, Cem Baza ve Irmak Örnek açtıkları işe iade davasını Şubat 2017’de kazanmış ve kurumun bu kararı uygulamasını beklerken İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstinaf mahkemesine başvurdu ancak İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 24. Hukuk Dairesi tarafından istinaf başvurusu reddedildi.
Son olarak oyuncuların “feshin geçersizliği, işe iadesi ve yasal sonuçlarına hükmedilmesi” istemiyle açılan davada “İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yerinde bulunmayan temyiz itirazlarının reddiyle usul ve kanuna uygun Bölge Adliye Mahkemesi kararının 6100 sayılı HMK’nun 370. maddesi uyarınca ONANMASINA oybirliğiyle karar verildi”
Yargıtay tarafından onanan davada haksız yere atılan oyuncular idarenin gerekeni yapması ve hukuka uygun bir şekilde hareket etmesini bekliyor. Oyuncular Sendikası üyesi olan Pervin Bağdat, Cem Baza ve Irmak Örnek kurumun kararı uygulamasını bekliyor.
 
 


Bize Destek Olmak İster Misiniz?

Kültür sanat alanında olan bitenleri sizlere sansürsüz olarak ulaştırmak için 6 yıl önce yola çıktık! 6 yıla 37 dergi ve binlerce haber sığdırdık!

Siz de çorbada tuzum olsun diyenlerdenseniz Patreon üzerinden bize destek olabilirsiniz.

https://www.patreon.com/GazeteMustehak


İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı