HaberlerYurttan Haberler

[Özel Haber] XIX. Direklerarası Seyirci Ödülleri Sahiplerine Takdim Edildi

Direklerarası Seyircileri’nin oluşturduğu “Halk Jürisi” üyeleri, 2018-2019 tiyatro sezonunda İstanbul’da sahneye konulan oyunları seyretti ve ‘Performans’, ‘Tasarım’ ve ‘Yapımlar’ kategorilerinde başarılı buldukları oyunları, oyuncuları ve tiyatroları seçti.

Direklerarası Seyirci Ödülleri, 21 Nisan Pazar akşamı Kozyatağı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törenle sahiplerine takdim edildi.

Zeki Göker Ödülü, usta sanatçı Metin Akpınar’a verilirken, Vasıf Öngören Ödülü ise Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü’ndeki görevinden Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Doç. Dr. Süreyya Karacabey’e verildi.

Sürekli Mükemmeliyet Ödülü ise Müjdat Gezen’e takdim edildi.


XIX. Direklerarası Seyirci Ödülleri
Sürekli Mükemmeliyet Ödülü

XIX. Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde Sürekli Mükemmeliyet Ödülü, Müjdat Gezen’e takdim edildi.

Müjdat Gezen ödül konuşmasında böyle bir geceye siyaset karıştırmak istemediğini belirterek Ankara Çubuk’ta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik gerçekleştirilen linç girişimi için “Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan ahlaksızlığı da buradan lanetlediğimi belirtmek istiyorum” dedi.


XIX. Direklerarası Seyirci Ödülleri Zeki Göker Ödülü

XIX. Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde Zeki Göker Ödülü bu yıl Metin Akpınar’a takdim edildi. Ödülü Metin Akpınar’a takdim eden Gül Göker “Kuşkusuz çok iyi bir entelektüel. Çok usta bir aktör. Kabare tiyatrosunu Haldun Taner ile birlikte başlatan ve günümüze taşıyan en önemli isimlerden biri. Bütün bunlar çok değerli, çok kıymetli. Ama şöyle söylemek daha doğru; bu ülkede hukuk ve demokrasi bu kadar göstermelik ise gösterinin ne anlamı kalıyor ki? Çok önemli bir adım attı ve hepimizin yolunu aydınlattı Metin Akpınar” diyerek ustayı sahneye davet etti.

Metin Akpınar sahneye salondaki herkesin tezahüratları ve alkışları eşliğinde çıktı.

Akpınar ödül konuşmasında; “Düşünce zihinsel bir olgudur. Bilgi ile doğru orantılıdır. Ama düşüncenin en saygın, en soylu biçimi sanattır. Sanatın çok güzel bir dalı da tiyatrodur! Ülkemiz bir sürü evrelerden geçti. Anayasalar yaptık, yasalar yaptık, yönetmelikler yaptık. Ama siyasi otoriteyi sanatla, düşünce özgürlüğüyle bir türlü bağdaştıramadık, barıştıramadık! Ne yazık ki ta İtalyan Ceza Kanunundan alınan 141-142’lerden başlayıp büyük ustalarımızı hapishanelerde süründüren çatışmaların içinde olduk. Düşünce özgür olursa, ifade özgürlüğü olursa, sanat özgür olur, sanatçı özgür olur! Genelinde özgürlük hepimiz için gerekli. Özgürlük adına alıyorum ödülümü ve hepinize teşekkür ediyorum!” dedi.


XIX. Direklerarası Seyirci Ödülleri Vasıf Öngören Ödülü

Her yıl Vasıf Öngören’in tiyatro anlayışını günümüzde yansıtan ve Öngören ailesinin kendi değerlendirmeleri sonucu, önerilen kişi oyuncu ya da topluluklara verilen ödül bu yıl Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü’ndeki görevinden Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Doç. Dr. Süreyya Karacabey’e verildi.

Ödülü Vasıf Öngören’in kızı Aslı Öngören takdim ederken; “Bu yıl Vasıf Öngören’in ölümünün 35. yılı. 35 yıl geçmiş. Öylede bir özelliği oldu bu yılın. Bu yıl bir akademisyene takdim edeceğim için bu ödülü çok heyecanlıyım, çok mutluyum. Biliyorsunuz tatsız bir süreçten geçtik, geçiyoruz. Haksızlıkların ardı arkası kesilmedi. Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nin değerli bir öğretim üyesine takdim edeceğim bu yıl Vasıf Öngören özel ödülünü. Biliyorsunuz bu KHK’lar ile atılan öğretmenler 894 gündür Ankara’da Yüksel Caddesi’nde direniyorlar, tüm direnenlere selam olsun” diyerek Doç. Dr. Süreyya Karacabey tarafından 27 Mart Dünya Tiyatro Günü kaleme alınan Alternatif Bildiriyi okudu.


(SÜREYYA KARACABEY TARAFINDAN KALEME ALINAN 27 MART DÜNYA TİYATRO GÜNÜ ALTERNATİF BİLDİRİNİN TAMAMINI BURAYA TIKLAYARAK OKUYABİLİRSİNİZ)


Aslı Öngören, Karacabey tarafından kaleme alınan bildiriye atıfta bulunarak; “Ateşin şarkısını duymak istiyorsak ihtiyacımız olan isimlerden biri, şanslı öğrencileriyle birlikte öğrencilik etmeye devam edecek bir eğitmen, bir dönem Doçent Doktor, hep ay anne, gelecekte belki de Profesör” diyerek Süreyya Karacabey’i ödülünü takdim etmek üzere sahneye davet etti.

Süreyya Karacabey Ödülü’nü Tutuklu Bulunan Sanatçılara
İthaf Etti

Doç. Dr. Süreyya Karacabey sahneye salondaki herkesin tezahüratları ve alkışları eşliğinde çıktı.

Karacabey ödül konuşmasında; “Hepinize çok teşekkür ederim. Vasıf Öngören ismi benim için gerçekten özel bir isimdi. Sadece parlak bir yazar değil, tarihsel ve toplumsal sorumluluğu tiyatro ile birleştirmiş biriydi. Bir duruşu vardı, bir sözü vardı! Duruş her zaman önemli, nereden geçtiğimizde önemli. Gerçekten herkese çok teşekkür ediyorum ama tiyatronun temel malzemesi özgürlük. Ve bende bu ödülü şuanda hapishanede bulunan iki tiyatrocuya Cenk Dost Verdi ve Nazlı Masatçı’ya ithaf etmek istiyorum!” dedi.


XIX. Direklerarası Seyirci Ödülleri Yönetmen Ödülü

Yönetmen Ödülü, Tiyatroadam’ın “Meçhul Paşa” oyunundaki rejisiyle Emrah Eren’e verildi.

Emrah Eren ödül konuşmasında Meçhul Paşa oyununun tüm ekibine teşekkür ettikten sonra “Marko Paşa bildiğiniz üzre Türkiye’nin ilk siyasi mizah gazetesi. Bu mizah gazetesinin ustaları Aziz Nesin, Sabahattin Ali, Rıfat Ilgaz, Mustafa Mim Uykusuz ve Marko Paşa için çalışanlar anısına kabul etmek istiyorum. Ve oyundan bir replikle bitireyim: Kahkahanın deviremeyeceği zorbalık yoktur efendim!” dedi.


XIX. Direklerarası Seyirci Ödülleri Oyun Yazarı Ödülü

Oyun Yazarı Ödülü, Tiyatro D22’nin “Hakikat, Elbet Bir Gün” oyununun yazarı Berkay Ateş’e verildi.

Berkay Ateş konuşmasında; “Hakikatin ortaya çıkması için mücadele eden bütün annelere ve özgürlüğümüz için mücadele eden bütün o güzel çocuklara armağan ediyorum” dedi.


XIX. Direklerarası Seyirci Ödülleri
Özgün Yeni Oyun Ödülü

Özgün Yeni Oyun Ödülü, Tiyatro Bal Porsuğu’nun “Bülent Beyin Hikayesi” oyununa verildi.

Tiyatro Bal Porsuğu adına ödülü Bülent Emrah Parlak aldı. Parlak ödül konuşmasında “Kurucusu olduğum Tiyatro Bal Porsuğu birinci yılında, birinci oyunuyla, birinci ödülünü Direklerarası Seyircileri’nden aldı. Şeref verdiniz efendim çok teşekkür ediyorum…” diyerek aldığı ödülü uzun süredir tutsak bulunan sanatçılar Nazlı Masatçı ve Cenk Dost Verdi’ye ithaf ettiği söyledi.


Komedi Ensemble: Tiyatroadam, Teftişör


Tableau (Tablo)Oyun: Kendi Gök Kubbemiz, İstanbul Devlet Tiyatrosu


Ensemble: Krek, Dünyada Karşılaşmış Gibi


Yenilikçi Tiyatro:  TwoTwo Production, Red Speedo


Prodüksiyon: Craft Tiyatro,
Fotoğraf 51
Yönetmen: Çağ Çalışkur


Müzikal – Müzikli Oyun:  İstanbul Devlet Tiyatrosu, Narnia Günlükleri Yönetmen: Sabri Özmener

Tek Kişilik Prodüksiyon:  Sıfır Pozitif, Eylül
Yönetmen: Uğur KanbayPERFORMANS ÖDÜLLERİ

XIX. Direklerarası Seyirci Ödülleri Küçük Salon Kadın Oyuncu Ödülü

Küçük Salon Kadın Oyuncu Ödülü, Craft Tiyatro’nun “Fotoğraf51” oyunundaki performansıyla Funda Eryiğit’e verildi.


XIX. Direklerarası Seyirci Ödülleri Küçük Salon Erkek Oyuncu Ödülü

Küçük Salon Erkek Oyuncu Ödülü, Craft Tiyatro’nun “Kalp” oyunundaki performansıyla Aras Aydın’a verildi.

Aras Aydın ödül konuşmasında oyunun tüm ekibine ve eşine teşekkür ettikten sonra ödülü geçtiğimiz günlerde geçirdiği bir kalp krizi sonucu hayata gözlerini yuman oyuncu Serhat Akülker’e ithaf etti.


XIX. Direklerarası Seyirci Ödülleri Erkek Oyuncu Ödül

XIX. Direklerarası Seyirci Ödülleri’nde Erkek Oyuncu Ödülü, Tiyatro D22’nin “Hakikat, Elbet Bir Gün” oyunundaki performansıyla Berkay Ateş’e verildi.

Berkay Ateş ödül konuşmasında Direklerarası Jürisi’ne teşekkür ettikten sonra ödülü ekip arkadaşları adına aldığını söyledi.


Yardımcı Erkek Oyuncu: Gökhan Gürün, Dogville, Versus Tiyatro


Yardımcı Kadın Oyuncu: Ceren Taşçı, Yalnızlar Kulübü, B PlanıXIX. Direklerarası Seyirci Ödülleri Kadın Oyuncu Ödülü

Kadın Oyuncu Ödülü, Siyaz Beyaz ve Renkli’nin “Senaryo” oyunundaki performansıyla İmer Özgün’e verildi.


Komedi Erkek Oyuncu: Cem Davran, Üçü Bir Arada, İstanbul Halk Tiyatrosu


Komedi Kadın Oyuncu: Melis Kaygılaroğlu, SUİT – Düğün Dündü Bugün Bugün, Jest Tiyatro


Umut Veren Yeni Tiyatro Grubu:

Fin Tiyatro, BU21
HaHa Tiyatro, Ne Evet Ne Hayır


Umut Veren Genç Erkek Oyuncu:

Yalgın Yeter, Hamlet, Tiyatro Karnaval


Umut Veren Genç Kadın Oyuncu:

Refiye Genç, Bir Peri Masalı Radyum Kızları, İstanbul Devlet Tiyatrosu

Sena Başdoğan, Bir Peri Masalı Radyum Kızları, İstanbul Devlet TiyatrosuTasarım Ödülleri

Sahne Tasarımı: Cihan Aşar, Senaryo, Siyah Beyaz ve Renkli

Kostüm Tasarımı: Dilek Kaplan, Bir Peri Masalı Radyum Kızları, İstanbul Devlet Tiyatrosu


XIX. Direklerarası Seyirci Ödülleri Işık Tasarımı Ödülü

Işık Tasarımı Ödülü, Tiyatroadam’ın “Meçhul Paşa” oyunundaki tasarımıyla Yakup Çartık’a verildi.


XIX. Direklerarası Seyirci Ödülleri Koreografi Ödülü

Koreografi Ödülü, Mam’art Tiyatro’nun Empatopya oyunundaki koreografisiyle Utku Demirkaya’ya verildi.

Utku Demirkaya ödül konuşmasında Direklerarası Jürisine ve Mam’art Tiyatro ekibine teşekkür ederek; “Her zaman arkamda olan hocam, ustam Cihan Yöntem’e çok teşekkür ediyorum. Beni her zaman destekleyen ve her zaman arkamda olan aileme, eşime çok teşekkür ediyorum” dedi.


XIX. Direklerarası Seyirci Ödülleri Özgün Tiyatro Müziği Ödülü

Özgün Tiyatro Müziği Ödülü, Altıdan Sonra Tiyatro’nun “Nihayet Makamı” oyununa verildi.

Ödülü, aynı zamanda oyunun yazarı ve yönetmeni de olan Burçak Çöllü aldı. Çöllü ödül konuşmasında “Bizi ortaklaştıran her şeye tutunmaya devam edelim, ayrıştıran şeylerdense…” diyerek tüm ekip arkadaşlarına teşekkür etti.Sezonun Dikkat Çeken Oyunları

Jacques ile Efendisi, Rest Tiyatro
Radyatro Show, Tiyatro Ak’la Kara


Direklerarası Seyircileri Jüri Özel Ödülü

Yaratıcı Işık Tasarımı: Aytekin Dağtekin, Hadi Sevişelim, Tiyatro Teras


ÇOCUK OYUNLARI

Yapım: Soğuktan Korkmayan Tek Kuş, Tiyatro Gülgeç
Yapım: Üreten Köy, Tiyatro Pan
Yapım: Göçebe, Primat Atölye


Kurum Tiyatroları Ödülleri

Kurum Çalışanlarının arasında güven, dayanışma ve motivasyonu tiyatro çalışmaları ile sağlamak amacıyla sahnelenen yapımları, bu projeyi sağlayan kurumlarla oyunun yönetmenlerini birlikte değerlendiriyoruz.

1. Eyçenem Tiyatro Topluluğu, Kuşlar
Yönetmenler: Erhan Çene ve Çağdaş Ekin Şişman

2. Netaş Tiyatro Topluluğu, Babil’e Bir Melek İniyor
Yönetmen: Ergin Düzgün


Farkındalık Yaratan Projeler

Tiyatroda ortaya koyulan yapıtlarıyla FARK YARATANLARI, toplumda FARKINDALIK yaratmak üzere gözlemlediğimiz projeler.
Ben Cuma,


YURTDIŞINDA BULUNDUKLARI ÜLKELERİN SEYİRCİSİNE TİYATRO YAPAN TİYATROLARIN ÖDÜLLERİ

ALMANYA

Üç Kız Kardeşi Beklerken, Selin İşcan, Hayal Perdesi


ALMANYA

Disko 5 Nolu, Mirza Metin, Şermola Performans


İNGİLTERE

Oyun Yazarı: Loula Anagnostaki
Yönetmen: Barış Celiloğlu,
Oyuncular: Dilek Yorulmaz ve Emre Gündoğdu,
Resmi Geçit/The Parade oyunu, Londra Theatre East N Bull & Nefes Productions

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu