HaberlerYurttan Haberler

Kürt Edebiyatçılar Derneği kuruldu

 Diyarbakır’da yazarlar arasında dayanışmayı sağlamak ve dille edebiyatın gelişimine katkı sunmak amacıyla Kürt Edebiyatçılar Derneği kuruldu. 

Diyarbakır’da bir grup Kürt yazar, aralarındaki dayanışmaya sağlamak, edebiyat ve dilin geliştirilmesi amacıyla Kürt Edebiyatçılar Derneği kuruldu. Derneğin Diyarbakır Valiliğine yaptığı başvuru kabul edildi.

Kürt yazarlar arasındaki dayanışmayı da örgütlemeyi hedefleyen derneğin eşbaşkanlığını ise Sultan Yaray ve Hogir Berbir yürütüyor.  

‘KÜRT EDEBİYATI İÇİN DAYANIŞMA ÖNEMLİDİR’ 

Derneğin Eşbaşkanı Sultan Yaray, Kürt Yazarlar Derneği’nin KHK’le kapatılması ardından bu alanda oluşan bir boşluktan sonra Kürt Edebiyatçılar Derneği açmak ihtiyacını gördüklerini söyledi.

Kürtçenin, Kurmancî, Kirmançkî ve Soranî lehçelerinde edebiyat çalışmaları yapmayı hedeflediklerini aktaran Yaray, bu kapsamda şevbûherk, atölye, panel, seminer ve konferans etkinlikleri düzenleyeceklerini söyledi. Kürtçe eserlerin tanıtımının yanı sıra Kürt yazarlarının sorunlarını çözme konusunda arayışlarının olacağını ifade eden Yaray, yazarlar arasında oluşacak dayanışmanın aynı zamandan Kürt edebiyatı için önemli olduğunu söyledi.   

Haber/Fotoğraf: Mezopotamya Ajansı

Müstehak

Kâr amacı gütmeyen, derdi sanat olan ve sanatı sizlere ulaştırmanın yeni yollarını bulmak için verdiğimiz uğraşlar sonucu doğan bağımsız bir Müstehak'çı...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı