HaberlerYurttan Haberler

İştisan’dan sanatçı kıyımıyla ilgili açıklama: ‘BU OYUNA GELMEYİNİZ!!!’

İstanbul Şehir Tiyatrosu Sanatçıları Derneği (İŞTİSAN) Devlet Tiyatroları ile Devlet Opera ve Balesi’nde yaşanan işten çıkarmalara tepki göstererek bir açıklama yayınladı.

İŞTİSAN yaptığı açıklamada; “150 emekçiye asal kadroları verileceği yerde ‘güvenlik soruşturmasından geçemedikleri’ bahane edilerek sözleşmeleri fesh edilmiştir!” dedi.

İŞTİSAN’ın yayınladığı açıklamanın
tam metni:

BU OYUNA GELMEYİNİZ!!!

Devlet Opera ve Balesi ve Devlet Tiyatrolarında oyuncusundan, marangozuna demircisinden, suflörüne orkestra ve ses sanatçısına kadar  150 emekçiye asal kadroları verileceği yerde “güvenlik soruşturmasından geçemedikleri” bahane edilerek sözleşmeleri fesh edilmiştir.

Yıllardır kadro verilmek yerine taşeron, sözleşmeli, yevmiyeli ve iş güvencesiz çalıştırılan, böylelikle değersizleştirilmeye ve boyunduruk altına alınmaya çalışılan sanat emekçileri ellerine sarı bir zarf tutuşturularak işten atılmıştır.

Bütün bunlar olmuyormuş gibi oyuncuların işten atılması  yüzünden oynanamayan oyunların sebebi “teknik aksaklık” olarak gösterilmiştir.

2020 yılının ilk günü ülkemizde tiyatro alanında gelinen nokta budur. Devlet Tiyatrosu, Devlet Opera ve Balesinde yapılan bu haksız KIYIMI KINIYOR, bu karardan bir an önce geri dönülmesini, yıllardır kamu kurumlarında güvencesiz olarak çalıştırılan sanatçı ve emekçilerin özlük haklarının verimesini ve asal kadrolara atanmasını istiyoruz. 

İstanbul Şehir Tiyatrosu Sanatçıları Derneği (İŞTİSAN)


Bize Destek Olmak İster Misiniz?

Kültür sanat alanında olan bitenleri sizlere sansürsüz olarak ulaştırmak için 6 yıl önce yola çıktık! 6 yıla 37 dergi ve binlerce haber sığdırdık!

Siz de çorbada tuzum olsun diyenlerdenseniz Patreon üzerinden bize destek olabilirsiniz.

https://www.patreon.com/GazeteMustehak


Müstehak

Kâr amacı gütmeyen, derdi sanat olan ve sanatı sizlere ulaştırmanın yeni yollarını bulmak için verdiğimiz uğraşlar sonucu doğan bağımsız bir Müstehak'çı...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı