DünyadanHaberler

İşçiler Louvre Müzesi’ni kapattı: ‘Mona Lisa grevde, Leonardo grevde’

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ’emeklilik reformu’na karşı 5 Aralık’ta başlayan grevler ülke çapında devam ediyor. Bugün Louvre Müzesi ziyarete kapatıldı.

Fransa’da Macron hükümetinin emeklilik yasasına karşı grevler sürüyor.

Başkent Paris’te “emeklilik reformu”nu protesto eden emekçiler tarafından girişi engellenen Louvre Müzesi bugün kapatıldı.

Müzenin, Louvre’da sergilenen İtalyan ustanın ölümünün 500. yıldönümünü kutlayan Leonardo Da Vinci sergisinin de sonuç olarak kapatıldığı belirtildi.

Bazı protestocular “Mona Lisa grevde, Leonardo grevde” sloganı attı.

5 Aralık’ta protestoların başlamasından bu yana ilk kez Louvre ve Leonardo sergisi tamamen kapandı. Müzeyi her gün yaklaşık 30 bin kişi ziyaret ediyor.

Haftalar süren grevlere sendikacıların verilerine göre bir milyon kişi katıldı. Grevler ve protesto gösterilerinde toplu taşıma durdu, okullar, hastaneler, adliyeler, opera binaları ve Eyfel Kulesi kapandı.

Kaynak: SoL haber


Bize Destek Olmak İster Misiniz?

Kültür sanat alanında olan bitenleri sizlere sansürsüz olarak ulaştırmak için 6 yıl önce yola çıktık! 6 yıla 37 dergi ve binlerce haber sığdırdık!

Siz de çorbada tuzum olsun diyenlerdenseniz Patreon üzerinden bize destek olabilirsiniz.

https://www.patreon.com/GazeteMustehak


Müstehak

Kâr amacı gütmeyen, derdi sanat olan ve sanatı sizlere ulaştırmanın yeni yollarını bulmak için verdiğimiz uğraşlar sonucu doğan bağımsız bir Müstehak'çı...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı