Günün ManşetiHaberlerYurttan Haberler

[Günün Manşeti] “Süreyya Hoca Dönecek, Ders Düşmeyecek!"

Son yayınlanan 679 no’lu KHK’da tam 631 akademisyen devlet görevinden ihraç edildi. Ayrıca üniversite bünyelerinde çalışan 155 idari personel de kamudan atıldı. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü öğretim elemanı Doç. Dr. Süreyya Karacabey de KHK ile ihraç edilen akademisyenlerden biri.
Öğrencilerinin kurduğu şu cümle aslında her şeyi özetliyor: “Süreyya hocanın kurduğu bir cümle bile etmezsiniz!”

“Ne geçmiş tükendi ne yarınlar. Hayat yeniler bizleri!”

11 Ocak günü okuldan eşyalarını almaya gelen Süreyya hocayı öğrencileri şarkılarla, türkülerle karşıladı. Okulun amfisinde onu bekleyen öğrencileriyle sohbet ettikten sonra odasından eşyalarını alarak öğrencilerinin hep bir ağızdan söylediği “Fırtına” şarkısıyla uğurlandı! “Ne geçmiş tükendi ne yarınlar / Hayat yeniler bizleri / Geçsede yolumuz bozkırlardan / Denizlere çıkar sokaklar”
Süreyya Karacabey öğrencileriyle vedaşırken; “Arkadaşlarım bu süreçteki desteğiniz ve varlığınız için hepinize teşekkür ederim… Biz kimseye zarar veremeyeceğimizi biliyoruz. Canımızı yakanların canını sözcüklerle yakabileceğimizi biliyoruz… Kuvvetli olmakta yarar var. Eğik bir düzlemdeyiz, herkes hızla yuvarlanıyor o yüzden dikliğe ihtiyacımız var! Bertolt Brecht’in dediği gibi: ağaçtan söz edecek zaman değil malesef! Dünyayı değiştirme gücüne hep inandım. Bence pes etmemek ve birbirimize bulaştırmamız gerekiyor. Ben çocuktum buraya geldiğimde yani tarih bile tutmadığım bir zamanda. Orta bahçe benim, sizler benimsiniz, dersler benim. Onlar gidecek biz kalacağız!” ifadelerini kullandı.
Ankara Üniversitesi Dil Ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nden akademisyenler meslektaşları Süreyya Karacabey’in ihraç edilmesine tepki gösterdi.
Bölüm başkanı Prof. Dr. Tülin Sağlam, akademisyenler Prof. Dr. Selda Öndül, Prof. Dr. Beliz Güçbilmez Altan, Yrd. Doç. Dr. Kadir Çevik, Yrd. Doç. Dr. Gülayşe Temeltaş ve Yrd. Doç. Dr. Nedim Yıldız Rektörlüğe yazdıkları yazı ile Karacabey’in göreve iadesini talep etti.

Tarihte Bugün

14 Ocak 1996

Tek motorlu uçağı Armutlu’da düşen Onno Tunç 48 yaşında hayata gözlerini yumdu

14 Ocak 1994

400’ün üzerinde filmde rol alan Nubar Terziyan 84 yaşında hayata gözlerini yumdu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı