HaberlerYurttan Haberler

Datça Tiyatro Festivali sona erdi. Peki 4 gün boyunca orada neler oldu ve neler yaşandı?

Bu yıl ilk defa 16 – 18 Temmuz 2018 tarihleri arasında Datça‘da gerçekleştirilen Datça Tiyatro Festivali, Semaver Kumpanya, Dot, İkinciKat, Fiziksel Tiyatro Araştırmaları ve Hemhâl ekiplerinden toplam da 6 oyunu ağırladı.

Dopdolu içeriğiyle tiyatro festivali anlayışını değiştirmeyi hedefleyen Datça Tiyatro Festivali, Datça’nın merkezinde, denize sıfır festival yerleşkesinde düzenlendi.

PEKİ NEREDEN ÇIKTI BU DATÇA TİYATRO FESTİVALİ?

Festivalin gencecik organizöterlerinden biri olan Ece Taşkın festival fikrinin nasıl doğduğunu, bu sürece nasıl hazırlanıldığını ve bizleri nelerin beklediğini Müstehak ekibinden Merve Engin’e anlattı.


 
 

ÜRETİM ATÖLYELERİ LANSMANI

Festivalde oyunların yanı sıra; fuayeler, söyleşiler, konserler, atölyeler, dans performansları gibi birçok etkinlik de yapıldı. Tiyatro deneyimini oyun izlemekle sonlandırmak istemeyen festival, bir araya gelme ve birlikte üretme, öğrenme, aktarma motivasyonlarıyla katılımcılarına usta tiyatrocularla izledikleri oyunlar ve tiyatro üzerine sohbet etme imkanı sağlarken programda yer alan Özgün Üretim Atölyeleri sayesinde bu ustalarla birlikte çalışıp tiyatroya dair içerik üretme ve sergileme şansı da sundu.


Türkiye’nin dört bir tarafından gelen yönetmen, yazar ve oyuncu adaylarının ücretsiz olarak katıldığı ve kura yoluyla oluşturulan ekipler tarafından festival sürecince yapılan “Üretim Atölyeleri” ile provadan sahneye giden süreç adım adım çalışıldı. Profesyonel oyuncular, yazarlar ve yönetmenler tarafından oluşturulan eğitim kadrosu ile bu süreç sonunda hazırlanan oyunlar “Panayır Alanı” adı verilen festival mekanında ücretsiz olarak sunuldu.
Ayrıca üretim çalışmalarına katılan tüm öğrencilerin yol, yemek ve konaklama masraflarının tamamı Datça Tiyatro Festivali tarafından karşılandı. Deniz kenarında bulunan kamp alanında konaklayan öğrenciler gün boyu “Üretim Atölyeleri” ile prova yaparken öğleden sonra ve akşam üzeri olmak üzere toplamda 2 tiyatro oyunu izleme imkanı buldu.

Üretim Atölyeleri Kura Çekimi (VİDEO)


Atölyeler için yapılan kura çekimlerinin ardından Datça Tiyatro Festival’i 15 Temmuz akşamı Çiğdem Erken ve Güvenç Dağüstün birlikteliğinde sürpriz konuklarla gerçekleştirilen ve binlerce izleyicinin katıldığı açılış konseriyle başladı.

Çiğdem Erken ve Güvenç Dağüstün Konseri (VİDEO)

Festival Birbirinden Renkli Atölyelere Ev Sahipliği Yaptı

Büşra Firidin’le Oyuncular için Hareket ve Doğaçlama atölyesi katılımcıları üç saat boyunca kendi bedenlerini keşfedip başka bedenlerle ilişki kurdu.
Ardından Özkan Schulze ile “Oynayarak olmak Olarak oynamak atölyesi” başladı.
Beyti Engin ve Filiz Kaya ile halka açık pozitif atölyede oyuncu olmak ve oyuncu psikolojisi üzerine tartışıldı.


Festivalin üçüncü gününde Yazar/Yönetmen Ebru Nihan Celkan moderatörlüğünde Funda Eryiğit, Başak Daşman ve Ece Dizdar’ın katılımıyla  ‘Sahneyi eşitlemek’ başlığı altında yapılan söyleşide, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin sahneye, hayata ve sektöre nasıl yansıdığı konuşuldu.


 

Festivalde Çocuklar da Unutulmadı

Festivale her yaştan ve her kesimden insan katıldı. Katılımcıların arasında çocuklarda vardı. Çünkü “Datça Tiyatro Festivali”nin gencecik organizatörleri küçük kardeşlerini de unutmamıştı.

Semaver Kumpanya’nın “Nasreddin Hoca” ve “Masal İçinde Masal” adlı oyunlarıyla çocuklarla birlikte gülüp eğlendik. Kahkahalarımıza kuklaların şarkıları da eşlik etti.
 

“Şato’nun Altında” Oyunu Festivale Katılanları Büyüledi

Fiziksel Tiyatro Araştırmaları ekibi tarafından sahnelenen “Şato’nun Altında” adlı oyunu ile Macbeth’e bambaşka bir yerden baktık.

View this post on Instagram

Bize bu güzel anıları bırakan @datcatiyatrofestivali 'ne sonsuz teşekkürler ederek ve bu samimi yorumları için de @yektakopan 'a kucak dolusu sevgilerimizi ileterek huzurlarınızdan ayrılıyoruz efenim. Yeni deniz seviyelerinde görüşmek üzere… . . ""ŞATONUN ALTINDA… Mutlaka izleyiniz, mutlaka!Pınar ve Gülden, iki harika tiyatrocu. Oyundan hemen sonra makyajlı-yorgun halleriyle beni kırmadılar. Sarıldık, gülüştük. Bana Macbeth’in hikayesini anlatan bu çamaşırcı kadınlara sarılma onurunu verdiler. Datça Tiyatro Festivali’nde her şey pek hoş, pek iyi. Amaaaa… şu fotoğrafın çekildiği an benim için harika. Fiziksel Tiyatro Araştırmaları ürünü ŞATONUN ALTINDA, tiyatroya olan inancımı artıran bir oyun oldu. Sanat bizi efsunlayabilir ve yeniden anlatmak mümkün. PINAR AKKUZU ve GÜLDEN ARSAL, müüükemmmmmell iki tiyatrocu. Yazdıklarıyla, kurguladıklarıyla, araştırdıklarıyla, bulduklarıyla… Yönetmen Güray Dinçol ve bütün ekibe de ayakta alkış elbette. Ohhh beee!""

A post shared by Fiziksel Tiyatro Araştırmaları (@fizikseltiyatro) on