BelgesellerHaberlerVideoYurttan Haberler

Bu belgeseller sayesinde geçmişte dünyada ve Türkiye'de sanat alanında olup bitenlere şahit olabilir, sanatçılar hakkında belki de bilmediğiniz ilginç bilgiler edinebilirsiniz (14 Belgesel)

Bilim insanlarının koronavirüs salgınına karşı uyarılarına kulak verip evden mümkün olduğunca çıkmamaya çalışmak şu an için alınabilecek en önemli tedbirlerden biri.

Bu durum kültür sanattan uzak kalmanıza ve can sıkıntısına yol açıyor, biliyoruz. Ama en azından bir süre için de olsa bu can sıkıntınızı biraz olsun dindirecek birbirinden keyifli ve ilginç kültür sanat belgesellerini derledik sizler için.

Bu belgeseller sayesinde geçmişte dünyada ve Türkiye’de sanat alanında olup bitenlere şahit olabilir, tiyatro oyunlarını, filmlerini izlediğiniz sanatçılar hakkında belki de bilmediğiniz ilginç bilgiler edinebilir, hikayelerini kendilerinden dinleyebilirsiniz.


8 yaşında izlediği kovboy filmlerinin hayallerine dalan,
o filmlerin kahramanı olan Öztürk Serengil’in hayat hikayesi

Cengiz Özkarabekir imzalı belgeselde Öztürk Serengil’in geçmişinden anılara tanık oluyoruz.

Bu belgeselde Öztürk Serengil’in filmlerinin yanı sıra görüntülerinin eşliğinde Cemal Akyıldız, Fikret Hakan, Suzan Avcı, Ekrem Bora, Nevin Serengil ve Seren Serengil’in anlatımıyla çocukluğundan başlayarak, oyuncu olduğu günlere tanık oluyoruz.

Buraya tıklayarak belgeseli izleyebilirsiniz.


Türkiye’de Tiyatro Tarihi Belgeseli [1. Bölüm]

1930 yılının Nisan ayında Muhsin Ertuğrul ve Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk konservatuvar binası için buluştukları günden başlayan belgesel Türkiye Tiyatro tarihinin önemli anlarına tanık olmanızı sağlıyor.

Devlet Tiyatroları desteğiyle, Can Dündar’ın hazırlayıp sunduğu “3 Perde”lik belgeselde dönemin tanıkları; Kerim Afşar, Handan Uran, Semiha Berksoy, Cüneyt Gökçer, Şeref Gürsoy, Yıldız Kenter, Atilla Sav, Semih Sergen ve Macide Tanır anlatıyor tüm yaşananları.

Buraya tıklayarak belgeseli izleyebilirsiniz.


Nazım Hikmet’in imzaladığı bir kitaptan etkilenen ve artık 10.000 kitaplık bir koleksiyonu olan Haluk Oral’ın hikayesi

Haluk Oral, kendisine hediye edilen imzalı bir kitaptan etkilendi. Yanına yenilerini ekledi. Artık 10.000 kitaplık bir koleksiyonu var.

Son zamanlarda sıklıkla takip ettiğimiz “Cep Hikayeleri” adlı youtube kanalı çevremizde farkına varmadan geçip gittiğimiz insan hikayelerinin peşine düşüyor. Kanalın 74’üncü bölümünde 10.000 kitaplık bir koleksiyona sahip olan Haluk Oral’ın hikayesine ve imzalı kitaplara tanık oluyoruz.

Buraya tıklayarak belgeseli izleyebilirsiniz.


Bademler Köyü’nde yaşayan insanların tiyatroya olan aşklarını anlatan ‘Bademler Belgeseli”

“Bademler” filmi, İzmir’in Urla ilçesine bağlı Bademler Köyü’nde yaşayan insanların tiyatroya olan aşklarını anlatıyor.

Köy 84 yıllık geçmişi olan bir köy tiyatrosuna sahiptir. Bademler Köy Tiyatrosu’nda rol alan kişiler köy halkından olup hiçbir karşılık beklemeden gönüllü bir şekilde oyunlarını sergilemektedirler.

Genç yaşlı, büyük küçük herkes tiyatroda rol alabilmektedir. Köy halkı, köydeki bağ, bahçe, tarla işlerinin sonrasında kalan zamanlarını tiyatroda geçirmektedir.

Buraya tıklayarak belgeseli izleyebilirsiniz.


Ankara Sanat Tiyatrosu Belgeseli – 2011

Bu belgesel, Türkiye’nin önde gelen politik tiyatrolarından Ankara Sanat Tiyatrosu’nun 48 yıllık tarihini, onu yaratanların ağzından anlatmaktadır.

Film, AST’ a çeşitli şekillerde emeği geçmiş 23 kişiyle yapılan röportajlar, oyun görüntüleri, fotoğraflar ve ilk kez gün ışığına çıkan 8mm görüntülerle kurgulanarak oluşturuldu.

Filmin müzikleri de AST’ın oynadığı oyunların özgün müziklerinden seçildi.

Bir dönem Türkiye’ nin öncü tiyatrosu olan AST’ ın yükselişlerini ve düşüşlerini sebepleriyle tartışan film, Türkiye’ nin yakın tarihine yapılan bir yolculuk gibi de izlenebilir.

Buraya tıklayarak belgeseli izleyebilirsiniz.


Alternatif – Bağımsız sahne sanatlarının geçmişi ve bugününü anlatan Perdesiz Sahneler Belgeseli

Film, bir yönden Türkiye’nin 30 yıllık yakın tarihine tiyatro sahnesinden bağımsız bakarken, diğer yandan da tiyatro sanatında yaşanan sorunları, yeni stillerin sanatsal arka planını ve yeni sahne yapısını anlatıyor.

Film, alternatif tiyatro hareketinin yeni kuşağının izlerini, 12 Eylül darbesi zamanlarından itibaren ortaya çıkan kumpanya ve tiyatro grupları üzerinden takip ederek günümüzdeki çok sayıdaki tiyatro grubunu mercek altına alıyor.

Bu sanatsal hareketin arka planında yaşananları hem ana akım tarafındaki hem de alternatif kanattaki tanıkları ile anlatıyor.

Buraya tıklayarak belgeseli izleyebilirsiniz.


Türkiye’de Tekelleşen Film Dağıtımı’nı anlatan
“Kapalı Gişe Belgeseli”

Ülkemizde tekelleşen film dağıtım sektörü ve bunun sebep olduğu sorunlara ışık tutan Kapalı Gişe: Türkiye’de Tekelleşen Film Dağıtımı, tam da bu noktada önemli bir yerde duruyor.

Kaan Müjdeci‘nin yapımcılığını üstlenip yönetmenliğini Şenay Aydemir, Evrim Kaya ve Fırat Yücel‘le paylaştığı Kapalı Gişe: Türkiye’de Tekelleşen Film Dağıtımı, ilk olarak 35. İstanbul Film Festivali‘nde “kapalı gişe” oynamış ve Beyoğlu Sineması’nda gerçekleşen gösterimin ardından ülkemizin tanındık yönetmenlerinden Onur Ünlü’nün katıldığı bir panel ve forum yapılmıştı.

Buraya tıklayarak belgeseli izleyebilirsiniz.


Ödüllü filmlerin ödülsüz oyuncusu, sinemanın beyefendisi Aytaç Arman’ın hayat hikayesi

Belgesel parçalanmış ailelerin saf ve masum yüzlü oğlu rolü ile izlediğimiz, çok ödüllü filmlerin ödülsüz oyuncusu, sinemanın beyefendisi Aytaç Arman’ın hayat hikayesini anlatıyor.

21 yıllık oyunculuğunu tamamladığı 1991’de verdiği röportajında kendisine yöneltilen “Çok sıcak bakıyorsunuz; gözlerinizde pırıltılar var. Çocukluğunuz sevgi ortamı içinde mi geçti?” sorusunu şöyle yanıtlıyor Aytaç Arman: “Ben hüzünlü bir coşku ya da coşkulu bir hüzünüm diye tanımlarım kendimi. Hayat da öyle değil mi zaten? İnsanlar genellikle hayatın ya hüznüne kaptırır gider ya coşkusuyla sürüklenir. Olur mu? O bir bileşkedir ve ikisini birden yaşamak lazım. Çünkü mutluluk ve mutsuzluk bir med-cezir halinde gelir ve gider”.

Buraya tıklayarak belgeseli izleyebilirsiniz.


John Berger’in BBC için hazırlayıp sunduğu, 1972 yapımı ‘Görme Biçimleri’ belgeseli (Türkçe Altyazılı)

John Berger’in hazırlayıp sunduğu bu belgesel ile resme, fotoğrafa, televizyona, sinemaya, kısaca “hayata” bakışınız değişecektir!

Yayımlandığı yıllarda genel geçer sanat kuramcılarının tersine “görme siyaseti”ni Marksist bir perspektiften ele alan Berger’ ın daha sonra kitap olarak da yayımlanan bu yapıtı bugün de sanat eğitimi alan veya sanata ilgi duyan birçok insanın başucu kitabıdır…

John Berger 2 Ocak 2016′ da, 90. yaşında hayata gözlerini yumdu.

Buraya tıklayarak belgeseli izleyebilirsiniz.


Yüzyılın Aşkları Belgeseli
(Yıldız Kenter & Şükran Güngör)

Can Dündar’ın hazırladığı belgesel dizi “Yüzyılın Aşkları”nda, geçtiğimiz yüzyıla damgasını vuran aşk hikâyeleri ekrana geliyor.

Tam 46 yıl birlikte yaşadılar; evde, sahnede, stüdyoda, sette… Şimdi Şükran Güngör, Turgutreis’te yatıyor. Mezar taşının üzerinde bir imza daha var- Yıldız Kenter’in imzası…

Can Dündar bu belgeseli şöyle anlatıyor: “İzleyeceğiniz “Yüzyılın Aşkları” belgeseli için Yıldız Kenter’le söyleşiye gittiğimde onlarınkinin çok farklı bir aşk hikayesi olduğunu fark ettim.

Tanıştıklarında Şükran Güngör 30 yaşındaymış; Yıldız Kenter 28…
İkisi de zorlu hayatlardan süzülüp gelmişler. Aşkı, ihaneti, ayrılığı tatmış, yenmiş, yenilmişler.

“Aşk değildi ilk hissettiğim” diyor Yıldız Kenter:

“Düzensiz, kaypak bir yaşamdan sonra güveni, huzuru, hoşgörüyü, anlayışı, saygıyı arayan iki insandık. Bizi bunlar yakınlaştırdı. Aşk, sonradan geldi.”
İlişkilerinin 46 yıl sürebilmesi bundan mı acaba…?

Buraya tıklayarak belgeseli izleyebilirsiniz.


Ahmet Mekin, Şerif Sezer ve Muzaffer Tema’nın
hayat hikayesi “3 İnsan 3 Öykü”

Cengiz Özkarabekir imzalı belgeselde Ahmet Mekin, Şerif Sezer ve Muzaffer Tema’nın geçmişinden anılara tanık oluyoruz.

Bu belgeselde Ahmet Mekin, Şerif Sezer ve Muzaffer Tema‘nın hikayesine ve geçmişten bugüne anılarına tanık oluyoruz.

Mesleğe nasıl başladıklarına, çalışırken başlarına gelen ilginç olaylara ve çocukluklarından bugüne kadar kendi anlatımlarıyla bir yolculuğa çıkıyoruz.

Buraya tıklayarak belgeseli izleyebilirsiniz.


Sabri Şenevi sinema sevgisiyle büyüdü, hep kendi sinema salonunu açmak istedi ve
evini buna göre tasarladı

Sabri Şenevi çocukluğunda sinema sevgisiyle büyüdü. Hep kendi sinema salonunu açmak istedi ve evini buna göre tasarladı. Artık ziyaretçilere evinde film gösterip onları ücretsiz çekirdek ve gazozla ağırlıyor.

Son zamanlarda sıklıkla takip ettiğimiz “Cep Hikayeleri” adlı youtube kanalı çevremizde farkına varmadan geçip gittiğimiz insan hikayelerinin peşine düşüyor.

Buraya tıklayarak belgeseli izleyebilirsiniz.


Sinemamızda hep müspet kadın rolleriyle hatırlanan Nedret Güvenç’in hayat hikayesi

Cengiz Özkarabekir imzalı belgeselde Nedret Güvenç’in geçmişinden anılara tanık oluyoruz.

Sinemamızda hep “müspet” kadın rolleriyle hatırlanan kimi zaman anne, kimi zaman hala olan, evin güzel kalpli kadını olan Nedret Güvenç’in hayat hikayesini kendi ağzından dinliyoruz bu belgeselde.

Cengiz Özkarabekir imzalı belgeselde; Nedret Güvenç’in filmlerinden, tiyatro oyunlarından ve özel hayatından görüntüler yer alıyor.

Buraya tıklayarak belgeseli izleyebilirsiniz.


Eski filmlerin ve dizilerin çekildiği mekanları bulmak için sokak sokak gezen Kürşat Çetin’in hikayesi

Kürşat Çetin, Bizimkiler dizisinin çekildiği sokaktan geçtikten sonra hayatı değişti. O günden beri eski filmlerin ve dizilerin çekildiği mekanları bulmak için sokak sokak geziyor.

Son zamanlarda sıklıkla takip ettiğimiz “Cep Hikayeleri” adlı youtube kanalı çevremizde farkına varmadan geçip gittiğimiz insan hikayelerinin peşine düşüyor.

Bir esnaf, bir sanatçı, bir genç veya bir yaşlı; Cep Hikayeleri’ne göre herkesin anlatacak bir hikayesi var.

Buraya tıklayarak belgeseli izleyebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu