HaberlerYurttan Haberler

Bakanlık Özel Kalem Müdürü’nden tiyatrocuları zan altında bırakan açıklama ‘Belki de uyuşturucu satmaktan hüküm giyinmiş insanların sözleşmeleri imzalanmamıştır’

Devlet Tiyatroları ile Devlet Opera ve Balesi’nde yıllardır kadro beklerken sözleşmeleri yenilenmeyerek sezon ortasında işlerinden edilen yüzlerce emekçi hakkında tartışmalar sürüyor.

Sayıları en az 150 civarında olan ve artması da beklenen tiyatro, opera ve bale emekçilerinin gerekçesiz bir şekilde kovulması ise tartışmaların odağında yer alıyor.

Birgün Gazetesi’nden Burak Abatay’ın haberini aktarıyoruz:

İşlerinden edilen emekçiler, güvenlik soruşturmaları sebebiyle kovulduklarını ifade ederken bu konuya ilişkin oyuncu Selçuk Yöntemde twitter hesabından bir paylaşım yaptı. Yöntem paylaşımında, “Sanata sanatçıya yatırım yapılacağına, sanatçılar güvenlik soruşturması ile işlerinden atılıyor. Neyse o güvenlik. Bu güne kadar güvensiz sanat yapılmış meğer. Kim sahip çıkacak bu olaya. Kurumun sorumlusu ne iş yapar?” dedi.

Yöntem’in paylaşımı çok sayıda etkileşim alırken kendisine cevap verenlerden birisi de Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Kalem Müdürü Batuhan Mumcu oldu.

Mumcu, emekçilerin sözleşmelerinin yenilenmemesine ilişkin, “Tiyatrolar, gençlerin en fazla gittiği yerler. Belki de uyuşturucu satmaktan hüküm giyinmiş insanların sözleşmeleri imzalanmamıştır. Belki çocuk tacizcileri, belki terör. Merak etmeyin imzalanmayan 3 kişiye herkes sahip çıkar da imzalanan 2000 kişiye kimse sahip çıkmaz”dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı işten atılan emekçiler hakkında henüz bir açıklama yapmazken Mumcu’nun ağır ithamları tiyatro emekçileri tarafından herkesi zan altında bırakması sebebiyle tepkiyle karşılandı.

Mumcu’nun paylaşımının tamamı şöyle:

“Evet, Selçuk Bey, sanata ve sanatçıya yatırım yapmak istiyorlar. İşe gelmeden maaş alan, koca yıl içinde 1 oyunda figüranlık yapıp yıllık sözleşme bekleyen arkadaşların yerine yeni arkadaşlar almak için özel tiyatrolara daha fazla destek verilmek istenmiştir. Kaç kişinin 20 yıldır beklenen sorunu çözülmüş, kaç kişinin çözülmemiş biliyor musunuz?

Tiyatrolar, gençlerin en fazla gittiği yerler. Belki de uyuşturucu satmaktan hüküm giyinmiş insanların sözleşmeleri imzalanmamıştır. Belki çocuk tacizcileri, belki terör. Merak etmeyin imzalanmayan 3 kişiye herkes sahip çıkar da imzalanan 2000 kişiye kimse sahip çıkmaz”

Kaynak: tiyatro dergisi


Bize Destek Olmak İster Misiniz?

Kültür sanat alanında olan bitenleri sizlere sansürsüz olarak ulaştırmak için 6 yıl önce yola çıktık! 6 yıla 37 dergi ve binlerce haber sığdırdık!

Siz de çorbada tuzum olsun diyenlerdenseniz Patreon üzerinden bize destek olabilirsiniz.

https://www.patreon.com/GazeteMustehak


Müstehak

Kâr amacı gütmeyen, derdi sanat olan ve sanatı sizlere ulaştırmanın yeni yollarını bulmak için verdiğimiz uğraşlar sonucu doğan bağımsız bir Müstehak'çı...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı