HaberlerYurttan Haberler

Amed Şehir Tiyatrosu için dayanışma çağrısı!

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım atandıktan sonra kapanan ve 3 yıldır perdelerini bağımsız olarak açan Amed Şehir Tiyatrosu’nun, yeni sahnesinin inşası için tiyatrolar, oyuncular, aktivistler ve gazeteciler ortak bir dayanışma çağrısı yayımladı. Çağrıda,Amed Şehir Tiyatrosu inşaatını hep birlikte tamamlayalım” denildi. 

AMED ŞEHİR TİYATROSU İÇİN EL ELE

Dört yıl önce, kayyum tarafından işten çıkarılan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncuları, yönetmenleri ve teknisyenleri topluluklarını devam ettirme kararı aldılar. Belediye ile ilişikleri kesildikten sonra, küçük bir salon açarak tiyatrolarını tümüyle kendi imkanlarıyla ayakta tutmaya çalıştılar ve kesintisiz bir şekilde her hafta sonu hem yetişkin hem de çocuk oyunlarını sahnelemeye devam ettiler.

Bu dört yıl içerisinde Türkiye’den ve yurt dışından pek çok sanatçı ve ekibi salonlarında konuk ettiler. İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerden birçok bağımsız tiyatro ekibi Amed Şehir Tiyatrosu’na turne yaptı, müzik toplulukları konserler verdi, sanatçı buluşmaları gerçekleştirildi, sahnelerini toplumsal platformaların buluşmalarına açtılar, çocuklar ve yetişkinler için atölye çalışmaları düzenlediler. Birçok profesyonel sanatçıyı deneyim paylaşımına davet ettiler. Kısacası, Amed Şehir Tiyatrosu sahnesi dört yıl boyunca hepimize ilham veren bir çalışkanlıkla yoluna devam etti.

Bizler de diğer şehirlerdeki meslektaşları olarak onların çalışmalarını kıvançla takip ettik. Bazılarımız Amed Şehir Tiyatrosu ile iş birliği projeleri gerçekleştirdik. Amed Şehir Tiyatrosu ekibi aynı zamanda dostlarımız oldular.

Bugün, tüm bu çalışmaların mutlu edici bir sonucu olarak; Amed Şehir Tiyatrosu’nun 80 kişi kapasiteli sahnesi Diyarbakır’daki seyircinin ilgisini karşılamaya yetmiyor. Kendi imkanlarıyla kurdukları bu sahnenin teknik alt yapısı ise tiyatronun yeni projeler için ihtiyacını gideremez durumda.

Ekip, tüm bu ihtiyaçlara cevap verecek 540 metrekare kullanım alanına sahip yeni bir mekan kiraladı ve dönüştürmek için projelendirdi. Kurulacak yeni mekanda 160 kişilik tiyatro ve sinema salonu, 70 metrekarelik bir sahne, aynı salonun hareketli duvarı açıldığında 200 kişilik konser alanı, 75 metrekarelik sergi alanı ve yine 45 metrekarelik bir workshop alanı yer alacak. Projeyi hayata geçirmek üzere inşaat başladı ve yarılandı. Ancak şu ana kadar kendi biriktirdikleri ve dayanışma ile toplanan maddi kaynak inşaatı tamamlamaya yetmiyor.

BU SALONUN TAMAMLANABİLMESİ DİYARBAKIR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

-Amed Şehir Tiyatrosu sayesinde Diyarbakır’da tiyatroya, müzik ve diğer alanlardaki kültür sanat faaliyetlerine müthiş bir ilgi var. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen şehirde hızla yükselen bu ilgiyi canlı tutabilecekler.

-Kayyım sonrası işsiz kalan sanatçılar, tiyatro yapmaya devam ederek hem kendilerinin hem de ekibin ekonomik döngüsünü sağlayabilecekler.

– Amed Şehir Tiyatrosu oyunlarını yalnızca kendi sahnesinde oynamıyor. Aynı zamanda civar illere, Diyarbakır ve çevresindeki küçük kasaba ve köylere turne yapıyorlar. Hareket alanı kısıtlı yaşlı insanlar ya da küçük çocuklar da bu turneler sayesinde oyunları takip edebiliyor. Turnelerin kesintiye uğramaması için yerleşik sahnelerinde daha çok maddi imkan yaratabilecekler.

-İstanbul ve diğer şehirlerden / ülkelerden daha çok ekip ve oyun konuk ederek Diyarbakırlı seyirci ile buluşturabilecekler. Mevcut sahneleri teknik donanımı yetersiz olduğu için birçok oyunu konuk etmelerine imkan vermiyor.

– Gençler ve özellikle çocuklara yönelik yürüttükleri sanat eğitimi çalışmaları için, özel bir atölye alanına sahip olacaklar.

Amed Şehir Tiyatrosu’nun bu güzel hayaline destek olabilmek için, başlattıkları dayanışma kampanyasına diğer şehirlerdeki dostları olarak ses veriyoruz ve dayanışmayı büyütüyoruz.

Kültür ve sanat çevresinden tüm dostlarımıza ve seyircilerimize açık çağrımızdır:

“Amed Şehir Tiyatrosu inşaatını hep birlikte bitirelim. Dayanışmaya siz de katılın!”

DAYANIŞMAYA NASIL KATILABİLİRSİNİZ?

A- Maddi katkıda bulunarak

amedicinelele@gmail.com adresine katkıda bulunmak istediğinizi belirten bir mail atarsanız, sizi katkınızı ulaştırmakla ilgili bilgilendireceğiz.

B- Dayanışmaya katkıda bulunmak isteyeceğini düşündüğünüz kişilere bu çağrıyı ulaştırarak ve onları e-mail adresimize yönlendirerek.

Sevgi ve dayanışmayla…

Çağrıya imza atanlar şöyle:

Altıdan Sonra Tiyatro, Altkat Sanat, Ankara Birlik Tiyatrosu, Assitej Genç Sahne, Atlas Tiyatro Araştırmaları, BAM İstanbul, Boş Sahne, BuluT, Craft, Çıplak Ayaklar Kumpanyası, DasDas, Duende Tiyatro, Ekip Kafile, Eylül Sahnesi, Fiziksel Tiyatro Araştırmaları, Galata Perform, Gazete Müstehak, Hayal Perdesi, İstanbulimpro, Kadıköy Emek Tiyatrosu, Kadıköy Theatron, KarmaDrama, Katharsis Perfomance Project, Katot, Koma, Kropstiyatro, Küçük Salon, Kültüral Performing Arts, Mek’an Sahne, Moda Sahnesi, NoAct Sahne, P24, Pat Atölye Performans Ekibi, Praxis Perform, Proje Difüzyon, Şermola Performans, Seyyar Sahne, Stage In Istanbul, Tatavla Sahne, Teatra Jiyana Nû, Tiyatro Alesta, Tiyatro BeReZe, Tiyatro Gülgeç, Tiyatro Hâl, Tiyatro Hemhâl, Tiyatro Merdiven, Tiyatro Pan, Tiyatro… Tiyatro… Dergisi, TiyatroPOL, Tiyatro Yeni Çizgi, Yolcu Tiyatro.

Alper Canıgüz, Aylin Alıveren, Ayşe Ayter, Ayşen Güven, Ayşenil Şamlıoğlu, Bahar Çuhadar, Başak Özdoğan, Baskın Oran, Bilge Can Göker, Burcu Halaçoğlu, Cem Baza, Ceren Ercan, Damla Kılıçoğlu, Defne Halman, Dicle Doğan, Didem Germen, Doğu Yaşar Akal, E. Feza Soysal, Ebru Nihan Celkan, Elif Ongan Tekçe, Elif Ürse, Emin Alper, Enginay Gültekin, Ersin Umut Güler, Ertürk Erkek, Esra Gönen, Evrim Doğan, Eylem Ejder, Ezgi Coşkun, Figen Şakacı, Fulya Peker, Gaye Boralıoğlu, Gizem Aksu, Gül Göker, Gülhan Kadim, Gülin Dede Tekin, Güney Zeki Göker, Handan Salta, Haydar Ergülen, Iraz Yöntem, Mert Fırat, Murat Mahmutyazıcıoğlu, Nilay Karaelmas, Ömer Fırat Köker, Özge Korkmaz, Özgür Mumcu, Özlem Hemiş, Özlem Saraç Özcan, Pervin Bağdat, Sabahattin Yakut, Sanem Öge, Sermet Yeşil, Sevinç Erbulak, Tuğrul Eryılmaz, Volkan Yosunlu, Zeynep Günsür

Ne Olmuştu?

  • Daha önce Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım olarak atanan Cumali Atilla tarafından sözleşmeleri yenilenmeyerek, çalışanları işten çıkarılan ve mahkemece işe iadeleri yapılan tiyatrocular, yeni kayyım Hasan Basri Güzeloğlu tarafından ‘ihtiyaç yoktur’ gerekçesiyle tekrar işten çıkarıldılar.
  • Amed Şehir Tiyatrosu sanatçıları, Diyarbakır’da bir sahne açmak için destek istiyor
  • İki kez işten çıkarılan Amed Şehir Tiyatrosu oyuncuları, şehir tiyatrosunu yeniden açmayı planlıyor. Bu nedenle çok sayıda tiyatro, oyuncu, aktivist ve gazeteci Amed Şehir Tiyatrosu’nun yeniden inşasına destek için çağrı yaptı. Çağrıda, “Amed Şehir Tiyatrosu’nun bu güzel hayaline destek olabilmek için, başlattıkları dayanışma kampanyasına diğer şehirlerdeki dostları olarak ses veriyoruz ve dayanışmayı büyütüyoruz” denildi.

Kaynak: Tiyatro Dergisi – T24

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu