Dünyadan

Afganistan’ın İlk Kadın Sokak Sanatçısı Başörtüsünü Ve Feminizmi Şehrin Duvarlarına Taşıyor

Afganistan’ın İlk Kadın Sokak Sanatçısı Başörtüsünü Ve Feminizmi Şehrin Duvarlarına Taşıyor
‘’Shamsia Hassani,  sokak sanatının dört gözle beklediğimiz kraliçesi.’’ – Priscilla Frank, The Huffington Post
 56c26f7d1d00002800df5fed
Yanağından düşmek üzere olan gözyaşı ve mor başörtüsüyle piyanosunu çalan bir kadın.  Müziği, deniz mavisi gökdelenlerin arasında ve arabaların üstünde tek başına savruluyor. Bu görüntü onun tüm aykırılıklarının bir yansıması. O, güçlü, zarif, minnettar, yaratıcı, yalnız ve mutsuz bir kadın. Ama görüyoruz ki, onun kimseyi çağırdığı yok. Yanı başında sadece kendi duygularının olmasından, özgürlüğünden, yaratıcılığından ve bunların getirdiği huzurdan son derece memnun.
Yukarıda gördüğünüz çalışma, Afganistan’ın ilk kadın sokak sanatçısı olarak bilinen Shamsia Hassani ’ye ait. Hassani, 1988 yılında Tahran’da Afgan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Daha sonra, lisansını tamamlamak ve görsel sanatlar üzerine yüksek lisans eğitimi almak için Kabil’e taşındı. Şuan hala Kabil’de yaşıyor ve şehrin tüm duvarlarını, halkına barış ve umut dolu mesajlar vermek için, renkli tuvallere çeviriyor.
56c26f7c1300002b0014144c
Hassani’nin çalışmalarına bakınca, akıllarımızda savaş ve şiddetle değil sanat ve güzellikle eşleşen Afganistan manzaraları umut ettiğini görüyoruz. Bir röportajında bu konu hakkında ‘’  İnsanların hafızalarındaki savaşla ilgili o kötü anıların üstünü renklerle kapatmaya çalışıyorum.’’ Demiş.
Hassani’nin zorluklarla başa çıkma hali, bu alandaki cinsiyetçi kuralları alt üst etmiş gibi görünüyor.
’Kadınların gücünü ve neşesini göstermek istedim’’ diyor Hassani  ‘’Afgan toplumunda kadının aldığı yeni ve güçlü şekli göstermek istiyorum. Yalnızca evinde oturan kadını değil, enerjiyle dolu, yeniden başlamak isteyen bu yeni kadını. Çalışmalarımda bunu görebilirsiniz, kadının görünen şeklini değiştirmek istiyorum, onların hayatlarını daha büyük resmediyorum ve diyorum ki onlara şimdi bu farklı pencereden bakın.’’
56c26f7f1d00002800df5fef
Hassani’nin çalışmalarında, İslami geleneksel giyim tarzı olan, çarşaf ve başörtü ile modern çizgi ve renklerin zarif harmanlanışını görüyoruz.  En önemlisi de,  yaygın batılı görüşlerin aksine, gelenekselliğin içinde özgürlüğe yer olduğunu kanıtlıyor bize.
‘’Dünyanın birçok yerinde çarşaf giymenin problem olarak karşılandığını görüyorum, kadınlar çarşaflarını çıkarınca sorunun da ortadan kalkacağına inanıyorlar. Ancak bu doğru değil, Afganistan’da kadınların çarşaf giymekten daha büyük problemleri olduğuna inanıyorum.  Mesela eğitim hakkından mahrum kalması gibi.’’ Diyor Hassani.
56c26f7b1300002a0014144b
Hassani genel olarak her iki ya da üç ayda bir, bir grafiti çalışması yapıyor. Amerika ve Avrupa’da çoğunlukla suç sayılmasına rağmen, Afganistan’da benimsenmiş bir yöntem, bu sebepten, Hassani aynı zamanda Kabil Üniversitesi’nde gençlere grafiti dersleri de verebiliyor.
Bölgede sanat galerisi sayısı az, ancak bolca boş duvar var. Grafiti, tesadüfi seyircileri için sanatlarını icra etmenin en ideal yolu. Bunlara rağmen, Hassani, kadınların evde olması gerektiğini düşünen baskıcı zihniyet yüzünden, bir kadın olarak çalışmalarını sürdürmenin zor olduğunu dile getiriyor. Bu cinsiyetçi yaklaşımlarla başa çıkmak için ‘’Hayali Grafiti’’ dediği bir çalışma tekniği geliştirmiş. Sokak yerine stüdyosunda çalışıyor ve şehrinin dijital görüntülerine bakarak onları renkli birer manzaraya çeviriyor.
Hassani, şuanda Los Angeles’ta bulunan Hammer Museum’da misafir sanatçı. Aşağıda her birinin hikâyesine yer vereceğimiz; Secret, Birds Of No Nation, Once Upon A Time grafiti sergilerini orada görebilirsiniz.
56c26f801d00002800df5ff1

Secret

‘’Bu seriye, sınırları ve çizgileri kesin, çarşaf giyen kadının gücünü insanlara ulaştırmak için başladım. İsteğim, çarşafın altındaki sırrı sizle paylaşmak. Onun içinde bir insan var. Üzerindeki tüm baskıyı kaldırmak istedim. Elindeki gitar, kadının konuşmasını ve kendini ifade etmesini temsil ediyor, kırmızı renkte çünkü kırmızı Afganistan’da önemli şeylere dikkat çekmek için kullanılan bir renk.’’
56c26f7c1d00002800df5fec
 

Birds Of No Nation

‘’Kuşlar genellikle yaşam koşulları için bir göç halindedirler.  Bir milliyetleri yoktur çünkü güvende oldukları her yerde yaşayabilirler. Ben bunu Afgan halkında da görüyorum. Güvenlik ve huzur adına ülkeden ülkeye taşınıp duruyorlar.  Onlar da milliyeti olmayan kuşlar gibiler. Bu seride, yeni bir yere giden bir kadını anlatıyorum. Dışlanmış hissediyor çünkü hiçbir şey ona ait değil ve hiçbir yerin parçası olamıyor.’’
56c26f7f1900002900377bb5
 

Once Upon A Time

‘’ Serginin ismi geleneksel hikâye anlatma kalıbından geliyor. Benim hikâyem bugünü geçmişine hapsolmuş bir kadının hikâyesi.  Kadın kendini bu mutsuzluktan kurtarmaya çalışıyor, her şeye yukardan bakıyor. Siyah-Beyaz şehir manzarası, geçmişimizi gördüğümüz şekli temsil ediyor fakat kadın renkli kıyafetler içinde çünkü şimdiye ait.’’
 
[su_custom_gallery source=”media: 6323,6324,6316,6314,6315,6322,6321,6313,6312,6320,6319,6311,6310,6318,6317″ limit=”100″ link=”lightbox” width=”270″ height=”220″] Haberin Linki: http://www.huffingtonpost.com/entry/afghanistans-first-female-street-artist_us_56c26fd5e4b0b40245c79f3c

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı